Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Stanowiska kultu z fallusopodobnymi strukturami

Recommended Posts

W górach Eilat na południu pustyni Negew zespół dr. Uzi Avnera z Dead Sea-Arava Science Center odkrył ok. 100 miejsc kultu sprzed circa 8 tys. lat. Znajdują się na nich różne struktury i artefakty z kamienia, w tym wskazywane przez fallusopodobne instalacje kręgi o średnicy 1,5-2,5 m. Archeolodzy natrafili również na kamienne misy czy figury o ludzkich kształtach.

Miejsca kultu często tworzą grupy. W jednym z opisywanych przypadków na powierzchni zaledwie 0,8 km2 naukowcy doliczyli się aż 44 stanowisk. Biorąc pod uwagę topografię, warunki środowiskowe i małą liczbę znanych osad neolitycznych na pustyni Negew, zagęszczenie miejsc kultu w tym rejonie jest zdumiewające. Archeolodzy niewiele wiedzą o ich przeznaczeniu, ale zwierzęce kości sugerują składanie ofiar.

Okręgi wskazywane przez penisopodobne kształty wydają się reprezentować kobiety. Okrąg to symbol żeński, a wydłużona komórka - męski - wyjaśnia Avner, dodając, że archeolodzy natrafili także na kamienie z wyciętymi otworami, które przywodzą na myśl waginę.

Symbolikę płodności uzupełniają odniesienia do śmierci - grzebanie kamiennych obiektów i ich odwracanie. Jeden z ludzkich kształtów zakopano w ten sposób, że na powierzchni widać było tylko górną część.

Autorzy publikacji podkreślają, że połączenie symboliki płodności i śmierci jest dobrze znane ze studiów antropologicznych w kontekście kultu przodków.

Stanowiska odkryto w górzystym rejonie, gdzie obecnie rocznie spada średnio tylko 20 mm deszczu. Osiem tysięcy lat temu mimo większych o 20-40% opadów pustynia [i tak] była pustynią.

Miejsca kultu konstruowano na stosunkowo płaskich obszarach. Taka lokalizacja prawdopodobnie umożliwiała zebranie się kilkudziesięcioosobowym grupom. Ponieważ przeważnie ze stanowisk rozciągał się [piękny] szeroki widok, jednym z kryteriów wyboru posadowienia była właśnie sceneria.

Co ważne, archeolodzy odkryli wiele stanowisk kultu, ale zaledwie 2 małe osady i 1 małe obozowisko.

Avner opowiada, że dotąd inspekcja większego obszaru ujawniła 349 stanowisk o tym charakterze. Archeolog sądzi, że dużo więcej czeka jeszcze na odkrycie.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak...Archeologom wszystko się kojarzy z fallusami, piersiami itp... w końcu pierwsze ludy musiały myśleć tylko o jedzeniu i przedłużeniu gatunku. Też mam często wrażenie, że to są nadinterpretacje tego co znajdują idące wyłącznie w jednym kierunku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...