Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Homo erectus? A może denisowianin?

Rekomendowane odpowiedzi

Pewien tajwański rybak znalazł w swojej sieci żuchwę jednego z naszych przodków. Żuchwa, wydobyta z wód w odległości 25 kilometrów od wybrzeża, ma niezwykle duże zęby trzonowe i przedtrzonowe. Znalezisko jest podobne do części czaszki z jaskini Longtan w Chinach oraz do wcześniejszych szczątków Homo erectus. Jako, że żuchwę znaleziono wraz ze szczątkami wymarłego gatunku hieny, można podejrzewać, iż pochodzi ona sprzed 400 000, a co bardziej prawdopodobne, sprzed 200 000 laty. Byłby to kolejny dowód na to,, że na południu Azji H. erectus przetrwał znacznie dłużej niż w Europie i Afryce. Najmłodsze skamieniałości tego gatunku pochodzą z Jawy i liczą sobie 200-400 tysięcy lat.

Nie można jednak wykluczyć, że żuchwa to pozostałość po wciąż tajemniczych denisowianach. Paleoantropolog Chris Stringer z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie stwierdził, że jeśli żuchwa należy do denisowianina, to wygląda bardziej prymitywnie, niż można się było spodziewać. Ostateczną odpowiedź na pytanie o przynależność gatunkową żuchwy powinny dać badania genetyczne.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie nurtuje kto w tym zestawie hiena-Homo był posiłkiem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozpowszechnione na całym świecie mity o małpoludach nie mogły być wyssane z palca!

Musi się znajdować ziarenko prawdy, myślę, że jeszcze nie tak dawno (nie wiem czy 5 czy 15 tys. lat temu) żyły może jakieś ostatnie małe populacje innych gatunków HOMO!

Albo same wymarły w odosobnieniu, albo pomógł im SAPIENS ;) albo zostali zasymilowani.

Czasem ogarnia mnie ironiczny śmiech, gdy ktoś znajdzie jedną kostkę i chce zmieniać nasze drzewo genealogiczne.

Prawda jest taka, że nadal więcej nie wiemy jak wiemy!

HOMO SAPIENS SAPIENS = człowiek myśli, że myśli ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...