Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wirtualna sygnalizacja świetlna usprawni ruch w miastach

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Carnegie Mellon University twierdzą, że są w stanie skrócić czas podróży samochodem w miastach aż o 40%. Ich zdaniem można tego dokonać zastępując fizyczną sygnalizację świetlną jej wirtualnym odpowiednikiem.

Opracowana przez nas technologia polega na tym, że sygnalizacja świetlna pojawia się w momencie, gdy dwa samochody próbują przejechać przez to samo skrzyżowanie i znika, gdy jest niepotrzebna - wyjaśnia profesor Ozan Tonguz. Wirtualna sygnalizacja wyświetlana jest przez samochód na przedniej szybie. Pojazdy komunikują się między sobą, ustalają pierwszeństwo przejazdu i pokazują kierowcy, w jakim kierunku może pojechać, a gdzie jest to zabronione. Twórcy nowej technologii twierdza, że dzięki niej obniży się emisja spalin, zmniejszy liczba wypadków i skróci czas przejazdu przez miasto.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, pod warunkiem, że wszystkie samochody będę to miały. Już prędzej wszystkie będą autonomiczne chyba i będziemy mieć to samo tylko "lepiej" :)

Nie wspominając o możliwości "hackowania" systemu udając np. pojazd uprzywilejowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duże miasta działają teraz tylko dlatego, że wiele osób przesiadło sie na rowery i do komunikacji zbiorowej. Ja widzę to nawet u mnie w małym mieście. Zimą korki są większe, a latem mniejsze.

Miastom pomoże tylko inny pojazd, którym jest coś małego. Najlepiej rower lub skuter.

 

A co do urządzenia, to o wiele łatwiej byłoby zamontować w sygnalizatorach nadajnik, a w samochodzie moduł odbiornika. Działałoby to tak, że gdy dojeżdżamy do skrzyżowania moduł mówi nam za ile sekund będzie zielone itd. Zmiane świateł zasygnalizuje również dźwiękiem. Taka prosta rzecz a usprawniła by ruszanie na skrzyżowaniach, ponieważ jak zauważyłem, wiele osób gdy pojawi się zielone, dopiero szuka biegu lub nawet jeszcze nie widzi że się zmieniło. To taki banalny problem, a sekunda do sekundy i mamy na końcu kolejki minuty opóźnienia w ruszaniu. Taka "gąsienica" sie robi.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...