Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Intel obiecuje 10-terabajtowy SSD

Recommended Posts

Intel twierdzi, że dzięki rozwojowi układów 3D NAND będzie w stanie w ciągu dwóch najbliższych lat dostarczyć na rynek napęd SSD o pojemności 10 terabajtów. Jeśli to się uda napędy SSD mogą w końcu stać się konkurencyjne cenowo względem tradycyjnych HDD.

Obecnie największym problemem dla rynku SSD jest mniejsza pojemność napędów niż HDD, a szczególnie znacznie wyższa cena w przeliczeniu na jednostkę pojemności. Intel twierdzi jednak, że 3D NAND już w najbliższej przyszłości będą konkurencyjne cenowo względem zwykłych HDD.

Kości 3D NAND to wspólne dzieło Intela i Microna. Technologia ta pozwala na układanie wielu warstw pamięci NAND na pojedynczej podstawce. Intel jest obecnie w stanie budować 32-warstwowe kości, co pozwala na osiągnięcie pojemności rzędu 48 GB na jeden układ.

« powrót do artykułu

hehe... przed paroma dniami udało mi się zdobyć komplet pamięci ferrytowych do kompa z '71 r. To jest fajne, a nie jakieś SSD :D

Będę musiał przeliczyć jaką część chałupy by mi zajęło 10 TB w ferrytówkach :)

Edited by ex nihilo

Dzięki, zaoszczędziłeś mi liczenia. Czyli 10 TB, to ~ cała moja wsia... razem ze stodołami i innymi takimi. Nieźle :D

Proszę bardzo. Dodam tylko, że jeśli miałoby to działać, to na "inżynierskie" wyczucie zmniejszyłbym tę "pojemność" co najmniej o rząd wielkości. Obawiam się, że całkiem spora wieś też tego nie pomieści. ;) No i podejrzewam, że wioska musiałaby mieć własną elektrownię. O wpływie 10 TB  zrealizowanych jako pamięć ferrytowa na efekt cieplarniany już nie wspomnę. :D

:) Do tego 50 lat na wyrodukowanie, 300 lat na przetestowanie, i nieskończoność na wymianę uszkodzonych płytek... no bo mysza wlazła :D

Bardziej do przodu z pamięciami 3D jest Samsung.

Na dzień dzisiejszy wyprodukowanie SSD mogącego pobić HDD pod względem pojemności jest technicznie całkiem możliwe (w końcu mamy MicroSD o pojemności 128GB). Aby móc konkurować cenowo trzeba moim zdaniem jeszcze jakichś 5-7 lat. Oczywiście ze względu na znacznie większą szybkość i trwałość ludzie są wstanie przełknąć trochę wyższą cenę, o ile wyższą czas pokaże.