Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Związek z kurkumy sprzyja neurogenezie i naprawie mózgu

Recommended Posts

Ar-tumeron, związek występujący w kurkumie, sprzyja namnażaniu i różnicowaniu komórek macierzystych w mózgu. Wyniki uzyskane przez zespół z Instytutu Neuronauki i Medycyny w Jülich sugerują, że w przyszłości będzie go można wykorzystać w leczeniu choroby Alzheimera czy udaru.

Podczas eksperymentów Niemcy oceniali wpływ ar-tumeronu na nerwowe komórki macierzyste (nKM). nKM odgrywają ważną rolę w samonaprawie i regeneracji funkcji mózgu w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych. Wcześniejsze badania ar-tumeronu pokazały, że może on blokować aktywację mikrogleju (aktywowany mikroglej wywołuje procesy zapalne tkanki nerwowej).

Autorzy raportu z pisma Stem Cell Research & Therapy określali wpływ ar-tumeronu na proliferację i różnicowanie nKM zarówno w warunkach in vitro, jak i in vivo.

Szczurze nerwowe komórki macierzyste hodowano przez 72 godziny w 6 różnych stężeniach ar-tumeronu. Przy pewnych stężeniach ar-tumeron do 80% nasilał namnażanie nKM, nie wpływając w żaden sposób na śmierć komórkową. W porównaniu do komórek kontrolnych, potraktowanie ar-tumeronem przyspieszało również proces różnicowania.

W czasie badań na modelu szczurzym naukowcy wstrzykiwali ar-tumeron dorosłym gryzoniom. Wykorzystując znaczniki i pozytonową tomografię emisyjną (PET), wykrywali namnażające się nKM. Okazało się, że w porównaniu do zwierząt kontrolnych w grupie eksperymentalnej powiększyły się strefa podprzykomorowa (ang. subventricular zone, SVZ) oraz hipokamp. SVZ i hipokamp to obszary mózgu dorosłych ssaków, w których zachodzi neurogeneza.

Choć opisano kilka substancji sprzyjających namnażaniu nKM w mózgu, mniej leków promuje dodatkowo ich różnicowanie do neuronów, co stanowi główny cel medycyny regeneracyjnej. Wyniki odnośnie do ar-tumeronu przybliżają nas do jego osiągnięcia - podsumowuje Adele Rueger.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie ciekawi czy ta substancja się wchłania, tzn. czy po spożyciu doustnie kurkumy Ar-tumeron dostaje się do krwiobiegu a później pokonuje barierę krew mózg. Zastanawiam się czy naukowy podawali szczurom specyfik dożylnie czy prosto do płynu rdzeniowo-mózgowego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm. Prawdę powiedziawszy, kompletnie nie mam pojęcia. Mój ryż ma zwyczajnie bardzo przyjemny kolor i smak. ;)

Dodatkowo sądzę, że w moim wieku, przy tylu wypalonych papierosach, i innych takich ;), moja dieta mówi za mnie (skoro jeszcze żyję ;)).

 

Edit: by nie było wątpliwości, "inne takie" nie dotyczyły czegoś innego do palenia. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zastanawiam się czy naukowy podawali szczurom specyfik dożylnie czy prosto do płynu rdzeniowo-mózgowego.

Ciekawe pytanie, może uda mi się to wyjaśnić (spróbuję poprosić o info mailem). W oryginale była tylko mowa o iniekcji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i Pogo miał rację :) Właśnie dostałam odpowiedź od Pani dr Rüger, która wyjaśniła mi, że zastrzyk wykonano, celując w komory boczne mózgów szczurów

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...