Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Normalna mysz lub szczur boją się kotów i gdy tylko poczują zapach ich moczu, biorą nogi za pas. Jeśli jednak zarażą się pierwotniakiem Toxoplasma gondii, wrodzony strach zanika. Cykl życia pasożyta może się dopełnić tylko wtedy, gdy gryzoń zostanie zjedzony przez żywiciela ostatecznego, czyli kota, dlatego też za wszelką cenę stara się do tego doprowadzić.

Zespół Ajai Vyasa z Uniwersytetu Stanforda zauważył, że pierwotniak zaciekle atakuje szczególny obszar mózgu, a mianowicie jądro migdałowate. Nic dziwnego, ponieważ to ono odpowiada za reakcję na zagrożenie, odczuwanie strachu. Obserwując rozkład trofozoitów w mózgu gryzoni, Amerykanie stwierdzili, że w amygdala występuje ich niemal dwukrotnie więcej niż gdzie indziej.

Wpływa to także na pozostałe neurologiczne mechanizmy uczenia się unikania zagrożenia. Myszy i szczury reagują więc poprawnie na wszystkie z nich, jest jednak jeden wyjątek: koty (Proceedings of the National Academy of Sciences).

Share this post


Link to post
Share on other sites

A to ciekawe... ??? Tylko skąd Toxoplasma gondii wie w jakim żywicielu się znajduje? Przecież jest to pasożyt wielu kręgowców w tym człowieka. Czyżby to cholerstwo było aż tak inteligentne? :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale tu nie chodzi o żadną inteligencję pierwotniaka. Wystarczy, że neurony jednego gatunku mają nieco inną budowę i z tego powodu Toxoplasma nie może wpływać na nie w ten sam sposób, co na inny gatunek. Tak samo przecież jest choćby z HIV - atakuje ludzi, ale np. szczurów nie, bo nie potrafi się związać skutecznie z limfocytami szczurzymi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...