Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Długa rybia pamięć

Recommended Posts

Pamięć Labidochromis caeruleus, ryb z rodziny pielęgnicowatych, utrzymuje się nie przez kilka sekund, lecz co najmniej 12 dni.

Naukowcy z MacEwan University nauczyli ryby, by po pożywienie płynęły do jednego krańca akwarium Potem zrobili im 12-dniową przerwę. Gdy L. caeruleus ponownie wprowadzono do zbiornika, spędzały więcej czasu w końcu kojarzonym z karmieniem.

Kanadyjczycy zdecydowali się na badanie L. caeruleus, bo są one uznawane za inteligentne ryby, wykazujące złożone zachowania, np. agresję. Istnieje wiele anegdot o tym, jak mądre są te ryby. Niektórzy uznają nawet, że pielęgnice oglądają z nimi telewizję - opowiada dr Trevor Hamilton.

Biolodzy stosowali 3-dniowy trening. Na 2 krańcach akwarium umieszczono wyświetlacze. Na jednym pionowe linie przesuwały się w górę, na drugim w dół. Za każdym razem, gdy ryba znalazła się w obrębie 25 cm od końca, gdzie linie poruszały się w górę, do wody wpadał pokarm. Później naukowcy odczekiwali 12 dni, nim ponownie wpuszczali ryby do zbiornika i śledzili ich ruchy za pomocą specjalnego oprogramowania. Okazało się, że L. caeruleus spędzały więcej czasu koło krańca skojarzonego z nagrodą. Co istotne, zwierzęta były również w stanie zapamiętać lokalizację jedzenia, gdy uczono je skojarzenia z drugim krańcem akwarium. Oznacza to, że ślad pamięciowy może zostać zapomniany i zastąpiony nowym.

Na wolności pielęgnice mają zróżnicowaną dietę. Jadają ślimaki, małe rybki, owady i rośliny. Wydaje się, że uczą się kojarzyć lokalizacje z ulubionym pokarmem. Ryby, które pamiętają, gdzie występuje jedzenie, dysponują przewagą ewolucyjną [...]. Jeśli pamiętają, że konkretny rejon obfituje w pokarm i nie ma tam drapieżników, będą w stanie tam wrócić. Spadek dostępności pokarmu będzie sprzyjać przetrwaniu gatunków znających położenie jego źródeł - podsumowuje Hamilton.

Kanadyjczycy zaprezentowali uzyskane przez siebie wyniki na dorocznej konferencji Stowarzyszenia Biologii Eksperymentalnej.



« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jak nazwać odruch moich Neonów Inessa i Czerwonych, które doskonale wiedzą że jak rano odsuwam szufladę to znaczy ze wyjmuję im jedzenie i od razu zaczynają szaleć i kłębić się pod powierzchnią wody? (słyszą bądź czują wibracje powodowane przez odsuwanie szuflady).

A szał totalny jest jak dodatkowo jeszcze podniosę klapę/pokrywę od akwarium, wtedy już wiedzą że to nie pomyłka i będzie jedzenia.

 

Czy to pamięć czy nie? Wydaje się, że reagują intensywniej tylko rano i wieczorem kiedy są pory karmienia, w ciągu dnia odsuwanie szuflady nie robi na stadku aż takiego wrażenia (poruszenie jest mniejsze).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na jednym pionowe linie przesuwały się w górę, na drugim w dół.

Ciekawe ciekawe... zawsze byłem przekonany, że pionowe linie poruszające się w górę lub w dół wciąż wyglądają na nieruchome...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kanadyjczycy zdecydowali się na badanie L. caeruleus, bo są one uznawane za inteligentne ryby, wykazujące złożone zachowania, np. agresję.

 

Ciekawe, ciekawe... Zawsze mówiłem, że dać w mordę to bardzo złożone zachowanie. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...