Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Powstał CMOS dla standardu 8K

Rekomendowane odpowiedzi

Japoński nadawca telewizyjny NKH poinformował o wyprodukowaniu 133-megapikselowej matrycy CMOS, która ma nagrywać obraz dla standardu 8K. To proponowany następca standardu 4K UltraHD, który nawet nie zdążył rozprzestrzenić się w samej Japonii. Tymczasem system 8K Super Hi-Vision (8K SHV) ma rejestrować obraz o rozdzielczości 15 360 x 8640 pikseli. To 16-krotnie większa rozdzielczość od najpopularniejszego obecnie standardu 2K (HD).

Stworzony przez NKH CMOS korzysta z matrycy Bayer RGB zawierającej dokładnie czterokrotnie więcej pikseli niż przewiduje standard 8K. Obraz w standardzie 8K UHDTV będzie miał rozdzielczość 7680x4320. Czujnik pozwala na jednoczesne rejestrowanie obrazu dla wszystkich trzech składowych RGB. Urządzenie zapisuje obraz z prędkością 60 ramek na sekundę. Jego przekątna wynosi 43,2 milimetra i odpowiada przekątnej 35-milimetrowego filmu.

Szczegółowe informacje na temat nowej matrycy zostaną ujawnione pod koniec maja.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny bezsensowny marketingowy trend idący w cyferki zamiast w technologię. A wszystko po to, by zapychać łącza fociami durnych nastolatek. Już teraz przetwarzanie obrazów i filmów 4K sprawia problemy. W ogóle to nie powinno mieć w nazwie ani 4K, ani 8K, bo ani to 4096, ani 8192. Ściema taka sama jak z HD ready (tak samo jak nazywanie HD - 2K, jak już to HD 1152p).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

full HD to nie jest 2K?

1920 * 1080 = 2 073 600

Może to i nie jest pełne 2Mpix, ale prawie prawie... nie ma co się aż tak czepiać...

 

Ale idąc tą drogą, to obecne 4K powinny być nazywane 8K...

 

Nie wiem co przegapiłem, ale nie kojarzę czegoś takiego jak 1152p... 720p, 1080p, teraz to chyba i 2160p (obecne 4K)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale 2K nijak ma się do 2Mpix. :) Idąc tym (błędnym) tokiem rozumowania 7680x4320 ma… ups! 33Mpix. ;)

 

2K to HD 1152p czyli 2048x1152 (16:9), to w kontekście TV, bo standard DCI dla 2K, to 2048x1080 (czy 4096x2160 dla 4K), ale w telewizorze trochę poobcina to krawędzie. Parametry typowego HD podałeś sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wilk, gdyby istniał 1152i, to też musiałbyś uznać to za 2K. ;) Termin 2K, 4K itd. zależy od formatu obrazu, co niemo się tu pojawiło. Dla 16:9 znalazłem poglądowy obrazeK:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Digital_video_resolutions_%28VCD_to_4K%29.svg

(z literką p przy 1080 i 720 nie chce mi się już dyskutować ;) )

 

Taka matryca w spektrometrze jak 4096x256 to chyba też 4K? ;) (nie wiem, nie widziałem, ale nie ma tu potrzeby "wysokości").

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie, choć każde "i" technicznie już z urzędu jest oszukane. ;)

 

Taka matryca w spektrometrze jak 4096x256 to chyba też 4K?

 

Jeśli istnieje jakiś standard dla wyświetlaczy spektrometrowych o ustalonych proporcjach 16:1, to dla 4K - pewnie tak, ale wątpię. :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oszukane i zabronione chyba się różnią? ;)

Nie, nie istnieje standard. I całe szczęście. :D

1080p to też chyba oszustwo (przynajmniej w telewizji HD). ;)

 

Edit: co do oszustwa jeszcze, to jeśli nie oglądasz wyścigów formuły I czy skoków wzwyż, a np. dobry teatr, to 1080i będzie lepsze niż 720p. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1080p to też chyba oszustwo (przynajmniej w telewizji HD).

 

Dlaczego?

 

co do oszustwa jeszcze, to jeśli nie oglądasz wyścigów formuły I czy skoków wzwyż, a np. dobry teatr, to 1080i będzie lepsze niż 720p.

 

Skoro wspominasz o Formule 1, to rozumiem, że ogarniasz iż 1080i to tak naprawdę tylko 540 linii rastrowych, gorsze odświeżanie i artefakty (właśnie przy szybko poruszających się obiektach, choć to naprawiają różne technologie maskujące). Generalnie rozbija się wszystko o tryb działania deinterlacera. Więc w zasadzie masz rację, aczkolwiek docenisz to tylko na większych przekątnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle, ze licza sie tylko linie wyswietlane na raz a nie na zmiane... pojedyncza (wyswietlana na raz) klatka obrazu z "i" ma zawsze tylko polowe tych linii wzgledem obrazu "p" i widac to doskonale przy bardz oszybkich scenach takich jak F1 czy tenis albo NHL/NFL....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pójdź do dowolnego sklepu RTV udając debila, przepraszam, przeciętnego konsumenta. I zapytaj jaki telewizor Ci polecą do odbioru telewizji cyfrowej HD? I pytaj się dlaczego. Tylko full HD panie! :D

 

Wilk, aby zaoszczędzić na postach (i podejrzeniach o "nabijanie licznika" - nie będę dochodził Twojej motywacji, choć zapewne ją znam...), chciałbym się odnieść do Twojego komentarza pomieszczonego gdzie indziej:

http://forum.kopalniawiedzy.pl/topic/20873-google-najbardziej-wartosciowa-marka-swiata/

Piszesz:

"Rozumiem, że to żart lub niewiedza."

Rozumiem, że pewnie praca "jest, jaka jest", ale nie udawaj, że nie wiesz:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Google#Kontrowersje

(wiem, wiki dostała sporą dotację, więc też pisze w sposób umiarkowany).;)

Jeśli była mowa o prawach człowieka, to nie udawaj też, że nie słyszałeś o "street view".

No i nie obracaj w żart, że samo Google przyznało, iż ich samochody rejestrowały informacje niezabezpieczonych sieci WiFi. Gdybym ja coś takiego zrobił, pewnie zostałbym rzucony o trzeciej nad ranem na glębę. I tego zresztą życzyłbym sobie w państwie prawa. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doradców sklepowych w życiu nie korzystałem i nie zamierzam, bo nie mam o nich wysokiego mniemania. Dalej nie mam pojęcia o co chodzi (standard zły, doradcy czy tory były złe), ale nie chce mi się już dłużej tego pytania ciągnąć przez tyle postów... Według mnie, to wszystko wina chciwych marketingowców. Trzeba rozróżnić kwestię sygnału, który zwykle jest z przeplotem (TVP HD - 1080i50) (czasem jest to nawet konwertowane "p" do przeplotu) od faktu, że wyświetlacze wyświetlają obraz tylko progresywny (to nie CRT czy niektóre plazmy). Wybacz, nie daję się wciągać w offtopy z innych tematów czy na inny temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też już nie chce mi się tego ciągnąć, więc krótko. 1080p (min. dla full HD) nie mieści się zwyczajnie w strumieniu obecnego standardu w Polsce. Żaden kanał nie jest (i nie będzie) nadawany w trybie 1080p przy obecnym rozwiązaniu.

Co do konwertowania, to dwukrotne wyświetlenie tej samej informacji nie powoduje dodania nowej informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale to w dalszym ciągu HD, a przecież chodzi nam o rozdzielczość, a nie pasmo. Nie mieści się, bo takie są obecne wymogi DVB-T tudzież ATSC. Aczkolwiek niektóre stacje robią myk puszczając 1080p24 przekodowany do 1080i50 dla zgodności ze standardem, więc efektywnie masz normalne "p".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze. Postaram się przyjąć do wiadomości, że szybki pokaz slajdów (1080p1) to też "full HD". ;)

Sądziłem jednak, że w Polsce maksimum to 1080i25. No chyba zwiodło mnie oznaczenie 1080i/25...

 

Edit: oczywiście wiem, że 1080 do 720 to ponad dwukrotna ilość informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś Ci sprzedał "1080i25" jako "1080i/25", to faktycznie możesz mieć powody do wkurzenia. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Wilk, ja nie mam telewizora... :D

I nie będę miał. To kwestia wyboru i świadomości. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Astroboy

+1 ;)

 

 

A nie sory... jak odwiedzam rodziców to oglądam kreskówki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...