Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Poważny błąd w Linuksie

Rekomendowane odpowiedzi

Pracujący dla Red Hata programista Nikos Mavrogiannopoulos poinformował o odkryciu bardzo niebezpiecznego błędu w Linuksie. Dziura pozwala napastnikowi na stworzenie fałszywego certyfikatu, który pozytywnie przejdzie weryfikację przez system operacyjny.

 

Luka to prosty błąd programistyczny w bibliotece GnuTLS, wykorzystywanej do sprawdzania certyfikatów X.509. Najbardziej zdumiewający jest fakt, że przez ponad 10 lat nikt nie zauważył tej dziury. Linuks to system o otwartym kodzie źródłowym i każdy może zweryfikować kod pod kątem występujących w nim błędów. Tymczasem przez ostatnie kilkanaście lat nikt dokładnie nie sprawdził ważnej biblioteki GnuTLS.

 

Informacja o odkryciu dziury szybko trafiła do producentów różnych edycji Linuksa. Większość z nich przygotowała już odpowiednie poprawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pracujący dla Red Hata programista Nikos Mavrogiannopoulos poinformował o odkryciu bardzo niebezpiecznego błędu w Linuksie. Dziura pozwala napastnikowi na stworzenie fałszywego certyfikatu, który pozytywnie przejdzie weryfikację przez system operacyjny.

 

Dzięki temu, że nikt nie udaje, że jest "pięknie", tylko mówi WPROST: "JEST DZIURA" (podając namiary na linijki kodu źródłowego), ten system rozwija się. Dzięki TYLKO pasjonatom. Nie dzięki KASIE. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ten system rozwija się. Dzięki TYLKO pasjonatom. Nie dzięki KASIE. :)
Nieprawda. Rozwojem samego systemu, aplikacji i sterowników do sprzętu od dawna zajmują się zawodowi programiści w ramach swych obowiązków służbowych. Podobnie jest z wykrywaniem i usuwaniem błędów - tym zajmują się pracujący na etatach hackerzy i testerzy, a nie tylko amatorzy czy fachowcy w wolnym czasie. System rozwija się dzięki kasie, a raczej dzięki kalkulacji, że współpraca oznacza zmniejszenie kosztów czy zwiększenie zysków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale walisz GŁUPOTY. Jeśli mówimy o systemach odległych od "BSD", to, walnąłeś grzywką o kant stołu. Linux też potrafi na siebie zarobić, ale nie musi być tak wulgarny. :D Ja też potrafiłbym zrobić niezłą kasę na "linuksie", ale nie robię. :D

Jako przykład: mój rozrzucacz gnoju jest kompletnie darmowy, musisz kupić tylko jego sprzęg z ciągnikiem, ale jest to mój patent. :D :D :D

 

Edit: chodziło mi oczywiście o tych, którzy w ramach swych "obowiązków służbowych" zajmują się sprzęganiem ciągnika z rozrzucaczem gnoju.

Edit2: by nie było wątpliwości, gnój można rozrzucać tak od przodu, jak od tyłu. Moje rozumowanie można też traktować w obie strony. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dyskutuję z osobami, które obrażają rozmówców, choćby nawet próbowały to zamaskować głupawymi uśmieszkami. Marsz do wora.

  • Negatyw (-1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie dyskutuję z osobami, które obrażają rozmówców, choćby nawet próbowały to zamaskować głupawymi uśmieszkami. Marsz do wora.

 

Jednak dyskutujesz, boć Wasze się odezwałeś na mój "głupawy" uśmieszek. :)

"Marsz do wora" było w czasach komuny. Dziś mamy demokrację, która sprowadza się do SWOBODNEGO wyrażania myśli. Widać małe masz wory. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie panowie, nie ma o co się unosić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoboda wyrażania myśli nie oznacza swobody gadania byle czego byle gdzie, a wór jest o całe wieki starszy niż PRL.

Jeśli ktoś nie rozumie, do czego służą na tym forum luźne gatki, to pozostaje mu tylko wór pokutny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

on ma tylko jeden wór i tylko do jednego wora wszystk owrzuca :P

 

luzne gatki czy luzne gadki?

Edytowane przez Cretino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...