Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Lwy na krawędzi zagłady

Recommended Posts

Lwom zamieszkującym Zachodnią Afrykę grozi zagłada. Zwierzęta, które niegdyś zamieszkiwały cały obszar od Senegalu po Nigerię, zyją obecnie w czterech izolowanych populacjach liczących w sumie 250 dorosłych osobników. Tylko jedna z nich składa się z więcej niż 50 osobników.

Badania, w wyniku których powstał alarmujący raport opublikowany w PLOS ONE, były prowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii, Kanady, USA i krajów Zachodniej Afryki, pracujących pod kierunkiem doktora Philippa Henschela. Naukowcy przez sześć lat prowadzili prace na terenie 11 krajów, w których w ciągu ostatnich 20 lat prawdopodobnie widziano lwy. Gdy w 2006 roku rozpoczęliśmy spis wszystkich lwów z Afryki Zachodniej mieliśmy dane, które wskazywały, że zwierzęta te przetrwały na wszysktich 21 obszarach chronionych. Zbadaliśmy je wszystkie. To najlepsze miejsca do zamieszkania, jakie lwy mogą znaleźć w całej Afryce Zachodniej. Wyniki badań nas zaszokowały.Większość z tych obszarów było chronionych jedynie na papierze, nie miały ani budżetu, ani patroli, straciły wszystkie lwy i inne charakterystyczne duże ssaki - mówi Henschel.

Okazało się, że na Zachodzie Afryki lwy występują już tylko w pięciu krajach: Senegalu, Nigerii oraz na pograniczach Beninu, Nigru i Burkina Faso. Utrata tych zwierząt nie będzie tylko i wyłącznie zmniejszeniem zasięgu występowania lwów. Badania genetyczne wykazały bowiem, że zachodnioafrykańskie koty są blisko spokrewnione z wytępionym przez ludzi lwem berberyjskim oraz z lwem azjatyckim, którego około 400 ostatnich przedstawicieli żyje w Indiach. Lwy z Afryki Zachodniej mają unikatowy kod genetyczny, niespotykany u żadnych innych lwów czy to żyjących na wolności, czy w niewoli - mówi doktor Christine Breitenmoser, współprzewodnicząca Cat Specialist Group z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, która określa status gatunków. Jeśli stracimy te lwy, to stracimy unikatową lokalnie zaadaptowaną populację, która nigdzie indziej nie występuje.

Eksperci przypominają, że tempo, w jakim ludzie tępią gatunki jest tak wielkie, iż każde badania są nieaktualne już w chwili ich zakończenia. To oznacza, że tym pilniejsza jest potrzeba podjęcia działań mających na celu uratowanie gatunku.

Obecnie w całej Afryce żyje mniej niż 35 000 lwów. Zamieszkują one obszar czterokrotnie mniejszy niż w przeszłości. Wszystkie lwy Afryki Zachodniej żyją na obszarze mniejszym niż 50 000 kilometrów kwadratowych. To mniej więcej tyle ile wynosi łączna powierzchnia województw mazowieckiego i świętokrzyskiego. Zajmują zatem 1% swojego oryginalnego zasięgu występowania.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogliby zarabiać na turystyce z EU i USA (safari i tym podobne klimaty)- tylko, że oni tego nie dostrzegają. Dla nich to fanaberie białasów, którzy w dalszym ciągu kojarzeni są z kolonializmem.

Smutne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zyją obecnie w czterech izolowanych populacjach liczących w sumie 250 dorosłych osobników. Tylko jedna z nich składa się z więcej niż 50 osobników.

 

Albo mnie oczy mylą, albo to centralny błąd w artykule.

Jest 250 dorosłych osobników ( zapewne są tam jakieś młode, ale mniejsza o to) Tylko jedna składa się z więcej niż 50 ?

250/4 to ponad 62 na grupę czyli, albo grupy są bardzo małe, albo Lwy wyjątkowo kiepsko się dobrały, tak kiepsko że aż dziwnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...