Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

U ustonogów występują ruchy sakkadowe oczu

Rekomendowane odpowiedzi

U ustonogich występują ruchy sakkadowe oczu.

W przypadku ludzi sakkady pozwalają przenieść wzrok na interesujące fragmenty otoczenia, umożliwiają także śledzenie obiektów. Ponieważ zespół Justina Marshalla z Uniwersytetu Queensland, nie wiedział, czy u skorupiaków spełniają one podobne funkcje, czy chodzi o prostą zmianę pozycji oczu, zwierzęta umieszczano w tubach ze szkła akrylowego. Później w zasięgu ich wzroku pojawiał się nagle kolorowy krążek. Umieszczona na zewnątrz akwarium kamera utrwalała ruchy oczu.

Australijczycy stwierdzili, że oczy złożone zawierające obszar o podwyższonej ostrości (przypominający dołek środkowy siatkówki kręgowców) namierzały krążek właśnie za pomocą ruchów sakkadowych zachodzących z prędkością do kilkuset stopni na sekundę.

Autorzy artykułu z pisma Philosophical Transactions of the Royal Society B podkreślają, że zaobserwowane zjawisko świadczy o świadomości bezpośredniego otoczenia, a to coś, czego zazwyczaj nie kojarzy się ze skorupiakami.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyt.:

"zaobserwowane zjawisko świadczy o świadomości bezpośredniego otoczenia".

 

Ja bym to nazwał zwykłymi ruchami gałek ocznych w odpowiedzi na obiekt poruszający się (wodzenie), a o świadomości nawet bym nie wspomniał.

Sakady to ruchy szybkie, w niewielkim zakresie i precyzyjne- a nie kilkaset stopni kątowych w ciągu sekundy, do tego dostosowane do obiektów nieporuszających się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie twierdzenie o świadomości otoczenia rzeczywiście można uznać za nadużycie, ja też bym się raczej skłaniała ku prostszej reakcji na działający bodziec (pisząc tak, powołałam się na konstatację naukowców z abstraktu artykułu). Jeśli chodzi o sam ruch oczu, to wydaje mi się, że nie musiały się one rzeczywiście przesunąć o kilkaset stopni, chodzi raczej o prędkość, z jaką zaszło przepozycjonowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też myślę, że nie było tu dużej zmiany kierunku patrzenia. Pewnie to w rzeczywistości było kilka stopni na 0,01 sekundy... i po przeliczeniu na pełne sekundy (aby mieć jakąś jednostkę) wyszły te setki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...