Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Tajemnica długowieczności golca tkwi w idealnych białkach

Rekomendowane odpowiedzi

Kluczem do długowieczności golców (Heterocephalus glaber) mogą być lepiej skonstruowane białka.

Białka biorą udział w niemal wszystkich funkcjach komórki zwierzęcej. Zanim zaczną swoją pracę, muszą jednak zostać złożone w odpowiedni kształt, który pozwala na podłączenie i kontakt z innymi strukturami komórki. W artykule opublikowanym na łamach PNAS Vera Gorbunova i Andrei Seluanov z University of Rochester opisali proces, dzięki któremu golce uzyskują właściwie idealne białka.

Choć to na razie wstępne badania, mamy nadzieję, że nasze odkrycia zainspirują dalsze studia nad lepszą syntezą białek - zaznacza Gorbunova.

Duet skoncentrował się na rybosomach - kompleksach białek z kwasami nukleinowymi (rRNA), służących do produkcji białek w procesie translacji. Pracując z rybosomalnym RNA, naukowcy dodali do próbki barwnik i zaczęli ją oglądać po oświetleniu ultrafioletem. Ku ich zaskoczeniu okazało się, że choć u wszystkich innych zwierząt pojawiłyby się 2 pasma odpowiadające stężeniu różnych cząsteczek rRNA, to u H. glaber wystąpiły 3. Jak opowiadają Gorbunova i Seluanov, 28S rRNA golców ulega podziałowi na 2 mniejsze fragmenty. Na nici znajdują się 2 punkty pęknięcia. Spomiędzy nich odrzucany jest kawałek o wielkości 263 nukleotydów. Końce nici pozostają później w pobliżu siebie, tworząc rusztowanie, na którym usadawiają się białka rybosomu.

Chcąc sprawdzić, jak zaobserwowana innowacja wpływa na tempo translacji i wierność inkorporacji aminokwasów, akademicy porównywali fibroblasty golców i myszy. Stwierdzili, że choć tempo translacji pozostawało zbliżone, to prawdopodobieństwo wstawienia niewłaściwego aminokwasu było u H. glaber do 40 razy niższe. To ważne, bo białka bez aberracji pozwalają organizmowi działać bardziej wydajnie - podsumowuje Seluanov.

Choć autorzy artykułu z PNAS przyznają, że nie są w stanie bezpośrednio przetestować, czy unikatowa struktura 28S rRNA przyczynia się do zwiększonej wierności translacji, spekulują, że może ona zmieniać zwijanie czy dynamikę dużej podjednostki rybosomu - tempo hydrolizy GTP i/lub interakcje z tRNA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już na poziomie molekularnym widać nierówność między organizmami. Jedne mają lepsze {z mniejszą ilością uszkodzeń} białka inne gorsze.Nawet na tak fundamentalnym poziomie jedne organizmy są dyskryminowane przez Matkę? {może Macochę?} Naturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat na przykładzie golców widać jak MATKA natura jest sprawiedliwa i wynagrodziła im ciężkie warunki życia oraz pożal się Boże wygląd, przynajmniej długim życiem.

Właśnie to ciężkie życie (żyją pod ziemią) może być kluczem do tych "bezbłędnych" białek: ich DNA nie jest narażone na dimeryzację zasad pirymidynowych i innych genotoksycznych reakcji, fotoindukowanych światłem słonecznym, a tym samym, nie zaszły w nim destrukcyjne mutacje. Ale to hipoteza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też o tym pomyślałem, wynikałoby z tego, że słońce przyspiesza ewolucję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alez oczywiscie ... kazdy stresor przyspiesza ewolucje bo jest motorem zmian i wymusza przystosowania do niej .... wirus, bakteria, drapieznik, toksyna, promieniowanie .... kazdy taki potencjalny stresor stymuluje zmiany .... po prosty neiodporne na niego osobniki gina a dalej zyja i rozmnazaja sie odporne - i na tym polega stymulacja ewolucji przez bodzce srodowiska ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...