Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Miały się bać, a pływają i nurkują...

Rekomendowane odpowiedzi

Renato i Nicole Benderowie sfilmowali pływającego i nurkującego szympansa oraz orangutana. Małpy wielokrotnie pokonywały dystans co najmniej paru metrów i w odróżnieniu od wykorzystujących styl pieska innych naczelnych, wykonywały ruchy typowe dla żabki.

W wodzie szympansy, orangutany czy goryle często toną, podczas gdy ludzie potrafią nauczyć się pływać i czerpią z tego przyjemność. Przeanalizowawszy przypadki 2 przedstawicieli gatunków Pan troglodytes i Pongo pygmaeus z USA, Renato, doktorant z University of the Witwatersrand, i Nicole, epidemiolog z Uniwersytetu w Bernie, stwierdzili jednak, że przynajmniej w niektórych przypadkach wcale nie różnimy się od siebie aż tak bardzo...

Byliśmy skrajnie zaskoczeni, gdy [10-letni obecnie] szympans Cooper wielokrotnie nurkował w basenie w Missouri i wydawał się czuć bardzo komfortowo - opowiada Renato.

Aby zapobiec utonięciu szympansa, naukowcy rozciągnęli nad najgłębszą częścią basenu 2 liny. Cooper od razu się nimi zainteresował i po zaledwie kilku minutach zaczął nurkować na 2 m, by wyłowić z dna różne obiekty. To bardzo zaskakujące zachowanie u zwierzęcia, które ponoć bardzo boi się wody. Kilka tygodni później Cooper zaczął pływać po powierzchni.

W prywatnym zoo w Karolinie Południowej nagrano film z rówieśnikiem Coopera - orangutanem Suryią. On także nurkuje i potrafi przypłynąć do 12 m.

Naukowcy zaobserwowali, że Cooper porusza tylnymi łapami synchronicznie, a Suryia naprzemiennie. Wg autorów artykułu z American Journal of Physical Anthropology, styl na żabkę może być pokłosiem przystosowania (behawioralnego, anatomicznego i neuromotorycznego) do nadrzewnego trybu życia. Większość ssaków instynktownie przemieszcza się pieskiem, ale człowiekowate, w tym Homo sapiens sapiens, muszą się uczyć pływać. Żyjący na drzewach przodkowie mieli mniej okazji, by poruszać się po lądzie i napotkać zbiorniki wodne, co osłabiło presję selekcyjną odpowiadającą za podtrzymanie zdolności instynktownego pływania. Wskutek tego pojawiły się alternatywne strategie pokonywania małych rzek - np. brodzenie w pozycji wyprostowanej albo korzystanie z naturalnych mostów.

Benderowie podkreślają, że choć inne aspekty zachowania człowiekowatych badano drobiazgowo, dotąd nie opisano naukowo ich dokonań w zakresie pływania, o filmowaniu nie wspominając.

Cooper przebywa wśród ludzi, odkąd skończył 2,5 roku. Zajmują się nim Jill i Brad Maldenowie z Missouri. W wieku 4 lat, bawiąc się z opiekunami, szympans zaczął zanurzać głowę - najpierw w wannie, później w płytkiej części basenu. Nie wiedząc o podatności na utonięcie, Maldenowie pozwalali Cooperowi na baraszkowanie w przydomowym basenie, a małpa kontynuowała swoje "praktyki". Materiał zebrany przez Benderów składa się z własnych obserwacji i nagrań, a także z filmów Maldenów. Podczas wywiadów para badaczy dowiedziała się, że w sierpniu 2010 r. Cooper ważył 36 kg.

Suryia to mieszkaniec T.I.G.E.R.S. (The Institute for Greatly Endangered and Rare Species). W sierpniu 2010 r. orangutan ważył ok. 38 kg. W wieku 7 miesięcy był codziennie kąpany. Gdy Suryia skończył 3 lata, latem zachęcano go do poznawania płytszych i głębszych części basenu (początkowo w kamizelce ratunkowej). Trenowano go w pływaniu i nurkowaniu. Także w tym przypadku prowadzono obserwacje i analizowano filmy wideo. Dużo danych uzyskano podczas rozmów z właścicielem małpy Bhagavanem Antle'em oraz trenerem z T.I.G.E.R.S. - Robertem Johnsonem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podobno naczelne mają wrodzoną zdolność do pływania.

pewnie dlatego:

W wodzie szympansy, orangutany czy goryle często toną (...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie musi być takie głupie jak się na pierwszy rzut oka wydaje.

Człowiek też "tonie", ale... czy to oznacza brak wrodzonej zdolności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, tak, to oznacza brak wrodzonej zdolności, co nie oznacza, że nie można tego nadrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...