Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Ruchliwy hydrożel z przyszłością

Recommended Posts

Zespół z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej opracował nową technikę tworzenia wzorów w hydrożelach. Naukowcy nazwali ją wspomaganym elektrycznie drukowaniem jonowym.

Dr Michael Dickey twierdzi, że dzięki niej mogą powstać nowe technologie z zakresu miękkiej robotyki, które pozwolą naśladować systemy biologiczne i będą działać w środowisku wodnym. W bliższej przyszłości powinna ona znaleźć zastosowanie np. w dostarczaniu leków bądź tworzeniu rusztowań tkankowych i kierowaniu wzrostem komórek w trójwymiarze - dodaje dr Orlin Velev.

Podczas eksperymentów badacze wykorzystali elektrodę miedzianą. Po przyłożeniu prądu doszło do zlokalizowanego kompleksowania jonów miedzi w żelu. Kationy związały się z naładowanymi ujemnie fragmentami sieci polimerowej hydrożelu i w ten sposób powstał wzór ze sztywniejszego materiału. Amerykanie ustalili, że w wodzie utrzymywał się on nawet przez parę miesięcy.

Autorzy artykułu z Nature Communications zauważyli, że drukowanie jonowe wywoływało czasem naprężenia prowadzące do szybkich ruchów. Wiązania między cząsteczkami polimeru a kationami miedzi przybliżają do siebie włókna polimerowe, przez co hydrożel się wygina. Im więcej jonów wprowadzimy do hydrożelu, przepuszczając przez elektrodę prąd, tym silniejsze wygięcie uzyskamy - wyjaśnia Velev.

W kolejnym etapie akademicy wycięli z hydrożelu (pNaAc) obiekt w kształcie litery V. Podnieśli za jego pomocą 0,1-g sześcian z poli(dimetylosiloksanu). Do zaciśnięcia szczypczyków dochodziło po wprowadzeniu kationów miedzi w dolną część litery V. Po zastosowaniu pola elektrycznego o przeciwnym zwrocie uchwyt się rozluźniał.

Ostatnim zadaniem było uzyskanie chwytaka. W kawałku hydrożelu o kształcie litery X tworzono wzór. Po zanurzeniu w etanolu niezadrukowana część się kurczyła. Ponieważ część ze wzorem była sztywniejsza od reszty żelu, iks zamykał się na kostce z poli(dimetylosiloksanu) jak płatki kwiatu. Zespół tłumaczy, że jonodrukowany wzór działał jak kierujący ruchami egzoszkielet. Po zanurzeniu w wodzie żel powracał do pierwotnego kształtu.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widzę tutaj mnóstwo zastosowań, a tak przy okazji być może egzoszkielety wytwarzane z tego materiału nie będą różniły się od ubrań, które nosimy na codzień z tą małą różnicą, że będą dawały nadludzką siłę noszącemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

z tego co widzę na filmiku, to ten ktoś w egzoszkielecie musiałby spełniać jeszcze jeden warunek: nie chcieć się zbyt szybko ruszać :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z wszelkimi egzo-coś tam i innymi super-duper robo-wynalazkami jest jeden problem - zasilanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

spoko, spoko... grafenowe superkondensatory są w drodze :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...