Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Tesla obiecuje ładowanie w 5 minut

Recommended Posts

Tesla pracuje nad technologią, która umożliwi pełne ładowanie samochodu elektrycznego w ciągu 5 minut. Rozwiązanie takie zostanie zaimplementowane w stacjach Supercharger. Są one właśnie budowane przez Teslę na potrzeby jej klientów. Technologia ta nie pojawi się wcześniej niż za rok. Będzie trudno, ale myślę, że jesteśmy w stanie skrócić czas ładowania do 5-10 minut - mówi JB Straubel, główny technolog Tesli.

Tradycyjne systemy ładowania samochodów elektrycznych korzystają z wbudowanych w pojazd ładowarek, które zmieniają prąd zmienny w prąd stały i regulują moc ładowania. Stacje Supercharger dokonują konwersji prądu poza samochodem i to one dbają o bezpieczny przebieg całego procesu. Stacje Tesli mają moc 120 kilowatów. Większość tradycyjnych systemów ładowania ma moc 100 kilowatów. Supercharger mogą dostarczyć więcej mocy dzięki temu, że korzystają z paneli słonecznych i własnych akumulatorów, co pozwala na uniknięcie wysokich opłat za pobieranie nadmiarowej mocy z sieci. Obecnie stacje Supercharger są w stanie w ciągu 20 minut załadować do połowy akumulatory samochodu Model S.

Nie tylko Tesla chce wykorzystać energię słoneczną do ładowania pojazdów elektrycznych. General Motors opracował urządzenie o nazwie Tracking Solar Tree, które śledzi ruch słońca, dzięki czemu jest w stanie pozyskać o 25% więcej energii niż urządzenie nieruchome. Pozyskuje rocznie 30 000 kilowatogodzin i z samego tylko słońca produkuje energię wystarczającą od załadowania 6 samochodów dziennie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strach pomyśleć co się będzie działo, jeśli tyle mocy pójdzie niewłaściwą ścieżką. Takie ładowanie to chyba w bunkrze trzeba będzie prowadzić, i wyłącznie po ewakuacji pasażerów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem.... znaczy że zwiększenie mocy ładowarki o marne 20% ma umożliwić naładowanie akumulatora w 5 minut? To czemu naładowanie telefonu trwa kilka godzin, skoro z domowej sieci mogę pociągnąć z 5kW? Powinno chyba się udać w kilka sekund...

Spodziewałem się jakiejś rewolucyjnej technologii a tu... przeniesienie prostownika poza samochód (bez znaczenia), panele słoneczne (bez znaczenia) i zwiększenie mocy (minimalne znaczenie).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie. Supercharger już korzysta z paneli i zwiększonej mocy. Technologia, nad którą pracują nie jest jeszcze gotowa. Wyraźnie mówią, że nie wcześniej niż za rok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już od pewnego czasu jestem przekonany że to elektryczne samochody są przyszłością. Jednak między innymi tu na kopalni wszyscy zawsze wmawiali mi jak to wodór czy o zgrozo bio reaktory są lepszym pomysłem :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogliby popracować nad szybkim ładowaniem komórek, laptopów i aparatów fotograficznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
General Motors opracował urządzenie o nazwie Tracking Solar Tree, które śledzi ruch słońca, dzięki czemu jest w stanie pozyskać o 25% więcej energii niż urządzenie nieruchome.
Tracker do paneli słonecznych to urządzenie znane od dawna...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...