Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

mcezar

Users
 • Content Count

  61
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

mcezar last won the day on April 8 2014

mcezar had the most liked content!

Community Reputation

1 Neutral

About mcezar

 • Rank
  Górnik
 1. I różne 3-literowe amerykańskie agencje na to pozwalają? Czy w zwrocie "bezpieczna komunikacja" kryje się automatyczny dostęp do danych dla nich?
 2. Można uznać że akurat na KW się czepiam, bo zakładam że tu czytelnicy są raczej świadomi, ale w jakimś "zwykłym" medium to już brzmi jakby Chiny pierwsze poleciały na Marsa zostawiając całą resztę świata daleko w tyle... Chyba wszyscy tłumaczą z tego samego źródła i bez zastanowienia, jak to brzmi po polsku. Ale mi też się nie chce szukać, więc pytam:)
 3. "...Chiny będą pierwszym państwem, które podczas pierwszej misji na Marsa umieściło tam orbiter i lądownik" - słyszę to dziś od rana we wszystkich mediach i zastanawiam się - jak to się ma do amerykańskich łazików, które od lat tam siedzą? Chodzi o "pierwszą misję"? Czy o "orbiter i lądownik"? Trochę to brzmi jak naciąganie sensacji, bo ani to pierwszy lądownik, ani orbiter, ani misja. No, chyba że ta w kooperacji z Rosją się nie liczy.
 4. Jak to " tamtejsze laboratorium nie osiąga jeszcze tak niskich temperatur, jak instalacje na Ziemi" - a nie wystarczy wystawić go za okno? Czego jak czego, ale niskich temperatur chyba w kosmosie nie brakuje.
 5. No dobra, poczytałem i wydaje mi się że jest jeszcze gorzej - ITER ma działać na deuter i tryt. Deuteru w wodzie morskiej jest jakieś 0,015% , czyli dużo mniej niż uranu 235 w uranie. Ja wiem, że wody jest dużo więcej niż uranu, ale odfiltrować ten deuter chyba nie będzie wcale łatwo, nie mówiąc o przechowywaniu, bo rozumiem, że będzie uciekać ze zbiorników równie szybko co wodór. A trytu jak widzę w ogóle nie ma, trzeba go wyprodukować... Czy efektywność fuzji jest naprawdę tak wielka, że to się będzie opłacać? Cóż, chyba tak, skoro pakujemy w to grube miliardy. Jedyny czysty zysk jaki widzę to że rozwiązanie jest dość bezpieczne i czyste ekologicznie (o ile wirówki deuterowe i fabryki trytu nie zatrują środowiska bardziej niż Bełchatów). Ale nadal wydaje mi się że nazywanie fuzji "niewyczerpanym i darmowym" źródłem energii to gruba przesada.
 6. Może niech to zbuduje Covec, u nas się wykazał:) Niech mi ktoś (poważnie) wytłumaczy, skąd takie przekonanie, że fuzja to "niewyczerpane" źródło energii - w końcu palimy tam wodorem / deuterem czy tam czymś podobnym - a ani wodór ani deuter nie leży na ulicach... Ja rozumiem, że fuzja jest bardziej efektywna niż rozszczepienie, ale też wymaga paliwa i to paliwo nie jest darmowe ani niewyczerpane, prawda?
 7. No przecież to jasne - wysyłają w kosmos Machete Corteza.
 8. Pomijając Skynet - z wyglądu i dźwięku mogą przypominać Tie-Fightery...
 9. Polski kornik drukarz spod Białowieży lubi to.
×
×
 • Create New...