Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Archeologia mózgowa

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Instytutu Nauki Weizmanna odkryli, że spontaniczne fale aktywności neuronów w mózgu noszą ślady wcześniejszych doświadczeń przez co najmniej dobę od zdarzenia.

Tal Harmelech, prof. Rafi Malach i dr Son Preminger założyli, że wzorce aktywności mózgowej w stanie spoczynku stanowią archiwa wcześniejszych doświadczeń (informacje na ich temat są wpisywane w sieć połączeń między neuronami kory i proces ten ujawnia się w spontanicznych falach).

Podczas eksperymentu ochotnicy brali udział w ćwiczeniu, które miało silnie aktywować dobrze zdefiniowaną sieć neuronalną z płatów czołowych. W skanerze do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) należało sobie wyobrazić sytuację związaną z szybkim podejmowaniem decyzji. W czasie rzeczywistym badanym podawano dźwiękową informację zwrotną nt. stopnia aktywacji trenowanej sieci.

By sprawdzić, czy połączenia stworzone w czasie sesji odcisnęły swoje "piętno" na falach mózgowych generowanych w stanie spoczynku, Izraelczycy wykonywali fMRI przed ćwiczeniem, bezpośrednio po nim i po upływie doby. Okazało się, że aktywacja specyficznych rejonów kory rzeczywiście doprowadziła do przemodelowania wzorca fal. Co ciekawe, nowe wzorce nie tylko utrzymywały się następnego dnia, ale i ulegały wzmocnieniu. Zespół podkreśla, że odkrycia pasują do zasad uczenia się sieci neuronalnych Donalda Oldinga Hebba (1949). Twierdził on, że gdy 2 połączone neurony ulegają jednoczesnej aktywacji, prowadzi to do długoterminowego wzmocnienia synaptycznego, a gdy wzbudzenie nie jest skoordynowane, do osłabienia synaptycznego. Autorzy artykułu z The Journal od Neuroscience zaobserwowali, że rejony mózgu, które podczas treningu były aktywowane łącznie, po upływie 24 godzin wykazywały zwiększoną łączność funkcjonalną, zaś te, które ulegały w czasie ćwiczeń deaktywacji, wydawały się słabiej połączone.

Malach sądzi, że w przyszłości spontaniczne wzorce aktywności mózgu mogą się stać kluczem do sporządzania obiektywnych profili [uzdolnień, ograniczeń itp.]. Pozwalałyby one także dotrzeć do zdarzeń poznawczych z czyjejś niedawnej przeszłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malach sądzi, że w przyszłości spontaniczne wzorce aktywności mózgu mogą się stać kluczem do sporządzania obiektywnych profili [uzdolnień, ograniczeń itp.]. Pozwalałyby one także dotrzeć do zdarzeń poznawczych z czyjejś niedawnej przeszłości.

Już widzę, jak polica podłącza "podejrzanych" o dokonanie niedawnej zbrodni w celu sprawdzenia aktywności...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym samym pomyślałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co jest tu opisane przez autorów tych badań, to pobożne życzenie.

Po pierwsze (i to chyba błąd w tłumaczeniu) fMRI nie rejestruje żadnych fal, tylko obraz przepływu krwi przez naczynia mózgowe. Rejestruje jego wzrost, lub spadek związany z efektem BOLD- bo kora im bardziej jest aktywna, tym więcej wymaga do zużycia tlenu.

 

Druga sprawa, że nawet przy najprostszych testach odpowiedź u tego samego człowieka (w jednym badaniu) co kilka minut może być inna. Dlatego do jednego testu wykonuje się wiele prób, a potem wynik usrednia. Wynik podaje się możliwie najdokładniej w vokselach- to trójwymiarowy odpowiednik piksela.

 

Badanie czynnościowym rezonansem ma jedną dużą wadę: jego rozdzielczość czasowa jest fatalna, więc nie nadaje się na wariograf- i jedną mniejszą: jest dość drogie (przynajmniej w Polsce, bo tylko jeden aparat jest w naszym kraju).

Tańsze jest EEG i ma fenomenalną rozdzielczość czasową, natomiast fatalną przestrzenną i do tego nie uwidacznia nie tylko całego ośrodkowego układu nerwowego, ale nawet i całej kory. Jest natomiast tanie.

Najlepsze jest MEG (magnetoencefalografia), bo ma zalety obu technik, ale niestety piekielnie wysoką cenę. Dlatego w Polsce go nie ma i pewnie szybko nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...