Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mars miał bogatą w tlen atmosferę

Rekomendowane odpowiedzi

Różnice w składzie pomiędzy marsjańskimi meteorytami a skałami zbadanymi przez łazik NASA można wyjaśnić, jeśli przymiemy, że przed 4 miliardami lat Mars posiadał bogatą w tlen atmosferę - twierdzą naukowcy z University of Oxford.

Próbki zbadane przez łazik Spirit zawierały pięciokrotnie więcej niklu niż marsjańskie meteoryty, a różnica ta od dawna nie daje uczonym spokoju. Zaczęli oni wątpić, czy meteoryty są typowym dla Marsa produktem aktywności wulkanicznej. Wykazaliśmy, że zarówno meteoryty jak i wulkaniczne skały z powierzchni pochodzą z wnętrza Marsa. Różnica jest taka, że skały z powierzchni pochodzą ze środowiska bardziej bogatego w tlen, prawdopodobnie związanego z recyklingiem bogatych w tlen minerałów we wnętrzu planety - powiedział szef zespołu badawczego, profesor Bernard Wood. To zaskakujące, gdyż meteoryty są młode, liczą sobie 800 milionów do 1,4 miliarda lat. Łazik Spirit badał stare części Marsa, starsze niż 3,7 miliarda lat - dodaje uczony.

Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że różne regiony Marsa mają różny skład, jednak naukowcy sądzą, że najbardziej prawdopodobną przyczyną różnic jest zachodzenie procesu subdukcji. Powoduje on recykling materiału we wnętrzu planety. Ich zdaniem we wczesnej fazie istnienia powierzchnia Marsa zostąla utleniona, następnie materiał z powierzchni trafił do wnętrza planety i został ponownie zeń wyrzucony przed 4 miliardami lat podczas erupcji wulkanicznych. Meteoryty zaś są znacznie młodszymi skałami, pochodzącymi z większej głębokości, które trafiły na powierzchnię, gdy nie było już tam tlenu.

Jeśli brytyjscy uczeni mają rację, to Mars miał bogatą w tlen atmosferę znacznie wcześniej niż Ziemia. Na naszej planecie tlen pojawił się około 2,5 miliarda lat temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro był tlen, planeta była wilgotna to może w zamierzchłych czasach istniały tam jakieś proste organizmy. Mars miał atmosferę sprzyjającą życiu znacznie wcześniej niż Ziemia i wiedząc, że u nas znajdywane były meteoryty pochodzenia marsjańskiego nie zdziwiłbym się, gdyby kiedyś się okazało, że jednak wszyscy jesteśmy Marsjanami vide panspermia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się okazać, ale bardzo nie lubię gdy na pytanie "skąd się wzięło życie?" słyszę: "przyleciało w meteorycie". Dla niektórych jest to już wyjaśnienie pochodzenia życia. Dla mnie tylko przesunięcie pytania: a skąd się wzięło z meteorycie? jak powstało na planecie z której pochodzi meteoryt? i dlaczego tamta planeta mogła stworzyć życie a Ziemia nie?

 

Zakładam, że możliwy jest też scenariusz: na Ziemi powstało życie, ale potem inne przyleciało z kosmosu i wygrało z "naszym rodzimym" walkę o środowisko i teraz jesteśmy Marsjanami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wizja panspermii z Marsa jest szalenie poetycka. Nie przeszkadzało by mi zostać nagle Marsjaninem :). Zgadzam się jednak z pogo, że jest to tylko wieczne odsuwanie pytania o powstanie życia. Gdzieś musiało się ono zacząć.

Za to pomysł o przegraniu naszego życia z marsjańskim nie wydaje się prawdopodobny. OK. Wszystkie obecnie napotykane organizmy są spokrewnione poprzez DNA - ewoluowały od wspólnego przodka. Nie natrafiliśmy na żadne najbardziej nawet pierwotne formy, które miałby inne pochodzenie u źródła. Ale - trudno byłoby tak dokumentnie wyciąć w pień wszystkie ślady poprzedniego życia, zwłaszcza że znamy formy ekstremalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...