Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

100 terabitów na sekundę dzięki grafenowi

Rekomendowane odpowiedzi

Wkrótce w Journal of Selected Areas in Communications ukaże się artykuł, którego autorzy - naukowcy z Georgia Institute of Technology (Gatech) - opiszą teoretyczny model grafenowej anteny zdolnej do przesyłania danych z prędkością do 100 terabitów na sekundę. Elektrony w grafenie poruszają się niezwykle szybko, a naukowcy uważają, że możliwe jest wykorzystanie plazmonów pojawiających się na powierzchni, do nadawnia i odbierania sygnałów o częstotliwości liczonej w terahercach.

Zdaniem uczonych z Gatechu grafenowa antena może być zbudowana z pasków o szerokości od 10 do 100 nanometrów i długości 1 mikrometra. Takie urządzenie bez problemu zmieściłoby się np. wewnątrz telefonu komórkowego. Z obliczeń wynika, że gdyby dwie tego typu anteny byłu oddalone od siebie na odległości 1 metra, mogłyby przesyłać pomiędzy sobą dane z prędkością 10 Tb/s. Zbliżenie anten na odkegłość kilku centymetrów spowodowałoby zwiększenie transferu danych do 100 Tb/s. Użytkownicy telefonów komórkowych czy tabletów mogliby zatem błyskawicznie wymieniać olbrzymie ilości danych.

Oczywiście do wykorzystania możliwości takiej anteny nie wystarczy wbudowanie jej w urządzenie przenośne. Konieczne byłoby zastosowanie tez nowych podzespołów zdolnych do przetworzenia i przechowania takiej ilości danych w samym urządzeniu. Wąskim gardłem całego systemu byłby też punkt, w którym grafenowa antena jest fizycznie połączona z elektroniką zbudowaną z innych materiałów. Ponadto, nawet jeśli grafenowa antena powstanie, wciąż pozostaje problem masowej produkcji tego typu urządzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100 THz to już bliska podczerwień (każdy kto miał w ręku pilota do telewizora domyśli się, jak wygląda sprawa zasięgu takiego wynalazku). Jeszcze trochę i anteny zaczną świecić. A skoro świecić, to czy przypadkiem nie wymyślono czegoś co wyprze ledy? A może ktoś wymyśli żeby wyprzeć anteny ledami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastąpienie anten ledami już wymyślono (patrz post powyżej).

Teraz to już pozostała tylko proza wdrożenia. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...