Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rozróżniają dźwięki przed urodzeniem

Rekomendowane odpowiedzi

Francuscy naukowcy dowiedli, że trzy miesiące przed planowanymi narodzinami mózg dziecka jest w stanie odróżniać od siebie różne sylaby. Wyniki badań opublikowano w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Francuzi nawiązali współpracę z rodzicami wcześniaków. Niektóre z dzieci urodziły się w 28. tygodniu ciąży. Mózgi dzieci skanowano za pomocą funkcjonalnego rezonansu optycznego umieszczonego przy ich łóżkach.

Na trzy miesiące przed urodzeniem mózg wciąż się formuje. Neurony migrują do miejsca swojego przeznaczenia, wciąż tworzą się połączenia pomiędzy poszczególnymi obszarami mózgu oraz pomiędzy mózgiem a słuchem. Mimo tego, iż proces formowania się mózgu wciąż nie jest zakończony, okazało się, że dzieci są w stanie odróżnić głos żeński od męskiego oraz sylaby "ba" i "ga". Naukowcy zauważyli, że niektóre części mózgu działają podobnie jak u dorosłych.

Wyniki badań sugerują, że części mózgu odpowiedzialne za język formują się na długo przed urodzeniem i przynajmniej niektóre z naszych możliwości językowych są wrodzone, a nie wyuczone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już kilka lat temu czytałem, że dzieci przed narodzinami uczą się rozpoznawać głosy rodziców. dlatego zaleca się rozmowy mamy/taty z przyszłym dzieckiem :)

 

 

(...) umieszczonego przy ich łużkach.

OMG o_O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znając życie lepsze są w tej umiejętności dziewczynki. Wszak wiadomo, że radzą sobie lepiej z wszelkiej maści zabawach słowno-słuchowych. Przykładowo, niemowlęta płci żeńskiej słyszą dwa razy lepiej od chłopców, a nawet tygodniowa dziewczynka wyróżni płacz dziecka na tle innych dźwięków (chłopiec tego nie potrafi). Co by nie było, że łgam jak najęty - ładnie jest to opisane w książce "Płeć mózgu" Anne Moir, Davida Jessel'a :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...