Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Robot w szkolnej ławie

Rekomendowane odpowiedzi

Piątego lutego w szkole podstawowej Higashihikari pojawił się nowy uczeń. Nie jest jednak dzieckiem, ale robotem, który będzie towarzyszyć nowym kolegom i koleżankom przez 14 miesięcy.

Skonstruowany przez inżynierów z Advanced Telecommunications Research Institute International Robovie reprezentuje poziom konwersacyjny 5-latka, ale zaprogramowano go z uwzględnieniem materiału ujętego w podręczniku do przyrody dla 5. klasy.

Eksperyment dotyczący koegzystencji ludzi i robotów jest prowadzony właśnie w szkole, bo specyfika środowiska pozwala zgromadzić dużo danych odnośnie do zachowania dzieci. Maszynie wgrano głosy oraz zdjęcia twarzy 119 uczniów i nauczycieli.

Pierwszego dnia w szkole robot początkowo trzymał się na uboczu, identyfikując fizjonomie i utrwalając ruchy napotkanych osób. Po lekcji odpowiadał na pytania 6-klasistów.

Zespół Takayuki Kandy już w 2004 r. prowadził badania w szkole. Robovie miał wtedy odgrywać rolę podobną do obcokrajowca, który przeprowadza się do Japonii i mówiąc wyłącznie po angielsku, zaczyna uczęszczać do szkoły podstawowej. Robot przebywał po 2 tygodnie z grupami 1- i 6-klasistów. Okazało się, że pierwszym tygodniu dzieci aktywnie bawiły się z maszyną, a ich zdolność rozumienia angielskiego się poprawiała. Później jednak przestawały się interesować cyfrowym kolegą. Wg naukowców, pracując nad robotami, które mają współistnieć z ludźmi, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę przyzwyczajenie.

Na witrynie Kandy można przeczytać, że w badaniach nad interakcjami robot-maszyna coraz częściej odchodzi się od subiektywnych metod kwestionariuszowych. O wiele lepszym narzędziem wydaje się analiza wzajemnych ruchów ciała. Dzięki czujnikom można zdobyć dane nt. pozycji, a także odległości, indywidualnego wzrostu, zwrotu twarzy czy kontaktu wzrokowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, fajnie się tam bawią w Japonii :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Japonii wiedzą, że technologia to przyszłość, a u nas wiedzą, że podatki to przyszłość. Zupełnie jak w kawale...czym różni się Niemiec od Polaka? Niemiec pracuje do emerytury a Polak do śmierci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, skoro roboty zastępują ludzi w różnych dziedzinach życia, mogą też zastąpić biedne dzieci żeby już nie musiały się męczyć na lekcjach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...