Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rewolucję seksualną zapoczątkowała penicylina?

Rekomendowane odpowiedzi

Najnowsza analiza Andrew Francisa z Emory University sugeruje, że za rewolucją seksualną XX w. nie stała pigułka antykoncepcyjna, ale... penicylina.

Powszechne założenie jest takie, że rewolucja seksualna rozpoczęła się od przyzwalających postaw z lat 60. i rozwoju środków antykoncepcyjnych, np. pigułek. Dowody silnie wskazują jednak, że współczesną erę seksualną zapoczątkowało powszechne stosowanie penicyliny, która w latach 50. znacznie ograniczyła częstość występowania kiły.

Porównując sferę erotyczną do ekonomii, Francis przekonuje, że gdy spadły zdrowotne koszty ryzykownego seksu, ludzie zaczęli częściej go uprawiać. Generalnie nie myślimy o zachowaniach seksualnych w terminach ekonomicznych, a należałoby tak robić, gdyż tak jak inne działania, podlegają one wpływowi motywatorów.

W szczycie zachorowań w 1939 r. syfilis zabił w USA 20 tys. osób. Syfilis to AIDS późnych lat 30. i wczesnych 40. - twierdzi Francis. Choć Fleming odkrył penicylinę w 1928 r., po raz pierwszy wstrzyknięto ją pacjentowi dopiero w 1941 r. Ponieważ w czasie II wojny światowej armii zależało na wyleczeniu żołnierzy z chorób przenoszonych drogą płciową i wszelkich innych zakażeń, doprowadziło to do znacznego przyspieszenia prac nad antybiotykiem [...].

Po wojnie penicylina stała się dostępna również dla przeciętnego obywatela. Z chronicznej i potencjalnie śmiertelnej choroby kiła stała się przypadłością uleczalną za pomocą pojedynczej dawki antybiotyku. Od 1947 do 1957 r. wskaźnik częstości syfilitycznych zgonów spadł o 75%, a zapadalność ograniczono aż o 95%.

Aby przetestować hipotezę, że zjawisko uprawiania ryzykownego seksu nasiliło się, gdy spadły koszty związane z syfilisem, Francis przeanalizował dane z państwowych i stanowych agencji zdrowotnych, które obejmowały okres od lat 30. do 70. XX w. Amerykanin wziął pod uwagę trzy wskaźniki: 1) urodzeń pozamałżeńskich, 2) urodzeń przez nastoletnie matki oraz 3) częstości występowania rzeżączki. Gdy tylko syfilis został opanowany w połowie i pod koniec lat 50., zaczęły się dramatyczne wzrosty wszystkich 3 miar ryzykownych zachowań seksualnych.

Francis podkreśla, że lata 50. kojarzy się z pruderią i [...] tradycyjnymi zachowaniami seksualnymi. O ile mogło to być prawdą w przypadku wielu dorosłych, niekoniecznie dotyczyło młodych ludzi. Ważne, by zdawać sobie sprawę z tego, jak zmniejszenie strachu przed syfilisem wpłynęło na sferę erotyczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Medycynę kończyłem dawno temu, więc może coś zmieniło się w tej kwestii, ale napisanie, ze:

"Z chronicznej i potencjalnie śmiertelnej choroby kiła stała się przypadłością uleczalną za pomocą pojedynczej dawki antybiotyku" jest według mnie nadużyciem.

 

W podręcznikach dermatologii były schematy podawania penicyliny (ile jednostek na dzień przez ile dni) w zależności od tego, czy była to kila I-rzędowa, II-rzędowa, czy III- rzędowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Binarny idiota.

A może nie pigułka albo penicylina tylko jedno i drugie?

Nie ma linka do analizy tego amerykańskiego naukowca ale jeżeli rzeczywiście na siłę próbował udowodnić taką tezę to rzeczywiście jest amerykańskim naukowcem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@glaude:

Syphilis is easy to cure in its early stages. A single intramuscular injection of penicillin, an antibiotic, will cure a person who has had syphilis for less than a year. Additional doses are needed to treat someone who has had syphilis for longer than a year.

 

http://www.cdc.gov/s...s/treatment.htm

 

Zalecany schemat leczenia u dorosłych

penicylina benzatynowa G: 2,4 mln j. i.m. w pojedynczej dawce

 

http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=35441&print=1&_tc=BD7075F7A382687F0E937411FA1DE228

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...