Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Brytyjska projektantka i chemik stworzyli pierwszą na świecie rozpuszczalną sukienkę. Trudno chyba o materiał bardziej ekologiczny. Z jego utylizacją nie ma najmniejszych problemów, ponieważ znika niemal bez śladu.

Podczas realizacji projektu Wonderland Helen Storey reprezentuje fundację swojego imienia, a Tony Ryan Uniwersytet w Sheffield. Na zbliżającym się pokazie zademonstrują 8 sukni z rozpuszczalnych tekstyliów, które zostaną opuszczone do dużych akwariów. Kreacje wykonano z czystego polimeru, alkoholu poliwinylowego, wykorzystywanego do produkcji saszetek uwalniających podczas prania detergenty. Sukienki rozkładają się bardzo wolno, przetrwają więc nawet najbardziej wyczerpujące (czytaj: wyciskające siódme poty) przyjęcie. W wodzie pozostaje po nich ślad przypominający pajęczą nić.

Suknia Helen to metafora wszystkich pięknych rzeczy, które tworzymy, a o których nigdy nie myślimy i bez wahania wyrzucamy — tłumaczy profesor Ryan. W ciągu życia pozbywamy się ok. 20 ton opakowań. Chcieliśmy, by ludzie mieli tego świadomość i by poważniej myśleli o nauce.

Suknie przyozdobiono kwiatami, które podczas rozpuszczania z wolna uwalniają barwnik i wyglądem przypominają poruszające się w sporej misie anemony. Barwnik zmienia napięcie powierzchniowe, dlatego kwiaty zachowują się jak polujące na siebie zwierzęta. Na ich "trajektorię" wpływają dwa czynniki: kształt rośliny (gwiaździste wydają się tańczyć) i rodzaj barwnika. Jeśli jest on naładowany dodatnio, czyli zawiera kationy, lgnie do ozdób naładowanych ujemnie (z anionami).

Storey skontaktowała się z Ryanem po wywiadzie na temat samoniszczących się plastików, którego chemik udzielił radiu BBC. Para pracowała razem nie tylko nad tekstyliami, ale i innymi produktami stanowiącymi połączenie nauki ze sztuką. Wymyślili na przykład znikające butelki, które po opróżnieniu można rozpuścić w gorącej wodzie. Kiedy płyn stygnie, zamienia się w żel wykorzystywany do kiełkowania nasion. Inny pomysł to oczyszczająca wodę poduszka.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest gdtedhj

co ten artykół i inne mają wspólnego ze skórą? ???       

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest kr

co ten artykół i inne mają wspólnego ze skórą? ???         

 

no że na skórze nosisz ją;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taki materiał idealnie nadaje się na suknię ślubną. A dokładniej na noc POślubną. ;) Choć z drugiej strony, pozbawianie kobiety odzienia to bardzo przyjemna czynność...

Share this post


Link to post
Share on other sites

No a potem do kanalizacji i zatkana oczyszczalnia ścieków, ryby z zatkanymi skrzelami, plastikowe gówna na dnie rzek, a co z wodami gruntowymi - może by tak te sukienki z papieru robić i na makulaturę oddawać, a nie bzdety sztuką nazywać. 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja do dzisiaj nie moge rozgryźć tej sztuczki magicznej z szybką zamianą ubrań (nie wiem czy znacie ale zakładam że tak), wkońcu to tylko iluzja ale może jednak kryje sie za tym jakaś projektantka i taki chemik  ::) hee

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...