Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nowy rodzaj materii w Wielkim Zderzaczu Hadronów?

Rekomendowane odpowiedzi

Najnowsze dane z Wielkiego Zderzacza Hadronów sugerują, że w akceleratorze może powstawać nowy typ materii. Kondensat kolorowego szkła to postulowana przez teoretyków materia, która może istnieć w jądrach atomów poruszających się niemal z prędkością światła. Jądro tak szybko poruszającego się atomu wydaje się ściśnięte z punktu widzenia obserwatora. W efekcie gluony w jego wnętrzu tworzą "gluonową ścianę" przemieszczającą się z prędkością bliską prędkości światła.

Sama nazwa tej materii może być nieco myląca. "Kolor" odnosi się bowiem do typu ładunku niesionego przez kwarki i gluony, a "szkło" do faktu, że podobnie jak krzemionka i tego typu materiały wspomniana "ściana" jest nieuporządkowana i zachowuje się w krótkim przedziale czasu jak ciało stale, a w długim - jak ciecz.

Teoretycy przewidują, że kondensat kolorowego szkła jest uniwersalną formą materii, dzięki której można opisać wszystkie wysokoenergetyczne cząstki wchodzące w silne interakcje. Udowodnienie istnienia kondensatu i zbadanie jego właściwości może rozwiązać wiele problemów dotyczących np. powstawania cząstek podczas wysokoenergetycznych zderzeń i rozkładu materii w tych cząstkach.

W czasie zderzeń w akceleratorze powstają setki nowych cząstek, które uciekają od punktu zderzenia z prędkością bliską prędkości światła. Urządzenie Compact Muon Solenoid odkryło w próbce 2 milionów zderzeń, że niektóre pary cząstek oddalają się od siebie w skorelowanych kierunkach.

W jakiś sposób odlatują w tym samym kierunku, chociaż nie jest jasne, jak mogą 'porozumieć' się do kierunku. To nas zaskoczyło - mówi profesor fizyki Gunther Roland z MIT-u.

Zajmująca się badaniem ciężkich jonów grupa z MIT-u, w skład której wchodzą też profesorowie Bolek Wyslouch i Wit Busza, zaobserwowała taki zdumiewający wzorzec ucieczki już przed dwoma laty podczas zderzania protonów. Teraz znaleziono go w czasie zderzeń jonów z protonami oraz jonów różnych metali (m.in. ołowiu, złota i miedzi) z identycznymi jonami.

Raju Vengopalan z Brookhaven National Laboratory przypomina, że podczas zderzeń protonów pojawia się plazma kwarkowo-gluonowa, a teoretycy przewidywali, iż może powstawać też podobna do fali struktura gluonów nazwana kondensatem kolorowego szkła. Vengopalan i jego były student Kevin Dusling zajmują się teorią tego kondensatu. Z ich rozważań wynika, że zwykle protony składają się z trzech kwarków, jednak na wyższym poziomie energetycznym mogą zyskiwać dodatkowe gluony. Te z kolei istnieją zarówno w formie cząsteczek i jak i fali, a ich funkcja falowa może być skorelowana. To właśnie kwantowe splątanie tych cząstek może wyjaśniać wymianę informacji dotyczącej kierunku poruszania się.

Naukowcy pracujący przy CMS-ie chcą rozpocząć w styczniu eksperymenty, podczas których sprawdzą, czy zjawiska obserwowane podczas zderzeń proton-proton, ołów-proton i ołów-ołów mają ze sobą jakiś związek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nazywanie tego nowym rodzajem materii to moim zdaniem lekka przesada...

Raczej to nowy stan skupienia materii

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, pogo - to bardziej trafne określenie. 

Edytowane przez tommy2804

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×