Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

SMS-y coraz mniej popularne

Rekomendowane odpowiedzi

W USA po raz pierwszy w historii spadła średnia miesięczna liczba przesyłanych SMS-ów. W trzecim kwartale bieżącego roku przeciętny amerykański posiadacz telefonu komórkowego wysyłał miesięcznie 675 wiadomości tekstowych. We wcześniejszym kwartale było to 700 SMS-ów. Również po raz pierwszy spadły przychody z SMS-ów operatorów telefonii komórkowej.

Analityk Chetan Sharma, który odnotował to zjawisko, mówi, że obecnie smartfony stanowią ponad połowę telefonów komórkowych w USA. Właśnie w ich rozpowszechnieniu upatruje Sharma spadku liczby SMS-ów. Istnieje bowiem wiele aplikacji pozwalających na wysłanie wiadomości tekstowych w inny sposób niż SMS-em.

Co prawda opłaty za SMS-y nie stanowią zwykle znacznej części rachunku, jednak, jak zauważa Sharma, ten sposób przesyłania danych jest niezwykle kosztowny. Standardowy SMS pozwala na przekazanie do 140 bajtów danych i kosztuje 20 centów. To oznacza, że koszt 1 megabajta to... 1500 dolarów. Dlatego właśnie SMS-y są niezwykle lukratywnym źródłem pieniędzy dla telekomów. W ubiegłym roku zapewniły one operatorom telefonii komórkowej aż 19% całości przychodów.

Amerykańscy operatorzy stanęli więc przed groźbą poważnego zmniejszenia się strumienia napływających doń pieniędzy. W przewidywaniu takiego rozwoju sytuacji niektórzy z nich zaczęli już zmieniać strategię biznesową i oferować swoim klientom bardziej elastyczne usługi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

160 bajtów, nie bitów. A megabajt ma 1024^2 bajtów, nie 10^6, więc koszt to ~1311USD, nie 1250. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowy SMS pozwala na przekazanie do 160 bitów danych

 

do 160 znaków ASCII, 140 UTF-8 lub 70 w Unicodzie. Czyli przesyła 140bajtów + dodatkowe dane np na temat nadawcy, centrum sms, daty wazności i kliku innych - ok 250bajtów..

to tak gwoli ścisłości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas w PL jest zupełnie inaczej...

Czy ja wiem? Osobiście jestem idealnym przykładem na potwierdzenie tezy z artykułu - jeśli mam do wyboru wysłać SMS za 0,19 zł (a rzadko mieszczę się w jednym) albo maila za znacznie mniej (bo i tak kupuję pakiet i wystarcza mi on w zupełności), mając przy tym możliwość wysłania zdjęcia czy linku, to przecież wybór może być tylko jeden ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...