Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Złoto nie musi już być złote...

Recommended Posts

Wynalazcy nowej metody zmieniania barwy złota i innych metali wspominają o dotyku Midasa, ale biorąc pod uwagę fakt, że złoto może się tu stać zielone, powinni raczej mówić, że nie wszystko złoto, co się złoci...

Zespół z Uniwersytetu w Southampton ustalił, że tworząc na powierzchni metalu wzory z wypukłościami lub zagłębieniami, zmienia się sposób, w jaki odbija ona i pochłania światło. W ten sposób można wpływać na postrzeganą barwę nie tylko złota, ale i srebra czy glinu. Ponieważ nie trzeba ich niczym pokrywać ani poddawać obróbce chemicznej, czyli np. galwanizować, metoda zapewnia wiele zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych korzyści.

Wg Brytyjczyków, wynalazek można wykorzystać przy produkcji biżuterii, banknotów czy trudniejszych do podrobienia dokumentów. Nigdy wcześniej nie zmieniano w ten sposób koloru metalu - chwali się prof. Nikolay Zheludev.

Kolor obiektów z otoczenia jest determinowany przez to, jak fale świetlne wchodzą z nimi w interakcje, np. przedmiot, który odbija fale czerwone, ale absorbuje niebieskie, będzie wyglądał na czerwony. Tę zasadę wykorzystaliśmy w naszym projekcie. Tworząc w metalu wzory o średnicy ok. 100 nanometrów, odkryliśmy, że możemy kontrolować, jaka długość fali świetlnej zostanie odbita, a jaka pochłonięta.

Na etapie laboratoryjnym wytłaczanie wzorów realizuje się za pomocą trawienia jonowego, jednak po przemysłowym przeskalowaniu procesu można by skorzystać z nanoodciskania (naukowcy porównują to do produkcji płyt CD/DVD).

Zespół Zheludeva złożył wniosek patentowy i prowadzi rozmowy z firmami, które miałyby pomóc w komercjalizacji techniki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Genialne w swojej prostocie :)

 

Jeśli dobrze rozumiem, będzie to o tyle trwałe, o ile nie porysujemy lub zetrzemy zanadto powierzchnię.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żadne odkrycie. Wzorki o średnicy 100nm? A na jakiej podstawie hologramy mają inne kolory niż metal, na którym są wytłoczone? właśnie przez zagłębienia w bardzo małych odległościach rospraszające konkretne barwy w zależności od kąta patrzenia - technologia sprzed wielu lat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ważki, ptasie pióra, kwiaty już od dawna dysponują tą technologią.

I tu masz rację. Chociaż ja bym zwrócił jeszcze uwagę na mistrzowskie motyle, czy chrząszcze. Nam jeszcze sporo brakuje do takich osiągnięć, chociaż wciąż prowadzi się badania w tej materii. Produkcja takich materiałów mogłaby wiele uprościć i otworzyć nowe możliwości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mam nieodparte wrażenie, że czytałem o tym kilka lat temu w Świecie nauki... więc cóż to za odkrycie? no chyba że to ci sami ludzie, ale w taki razie nie odkryli tego teraz. numeru nie odnajdę raczej żeby sprawdzić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...