Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Szympans migał do ludzi, by go uwolnili z klatki

Recommended Posts

Jeden z szympansów z Welsh Mountain Zoo najwyraźniej prosił zwiedzających o pomoc w opuszczeniu wybiegu. Dbając o rozrywkę i rozwój intelektualny swoich zwierząt, opiekunowie prowadzili naukę podstaw języka migowego. Te wzięły to sobie do serca, stąd próby porozumienia międzygatunkowego.

Małpa wskazuje na rygiel okna i wykonuje ruch naśladujący otwieranie. Kilkakrotnie - m.in. w dziesiątej i szesnastej sekundzie nagrania - pojawia się też gest, przypominający znak "brama" z amerykańskiego języka migowego (ASL). W wykonaniu tego osobnika wygląda on jak splatanie i rozplatanie palców obu dłoni.

Peter Dickinson, jeden z pracowników ogrodu zoologicznego, napisał nawet artykuł nt. roli języka migowego w urozmaicaniu życia zwierząt w zoo. Wspominał tam o wcześniejszych przypadkach komunikowania się szympansów z odwiedzającymi.

Obserwowałem, jak nasze szympansy migały do ludzi, prosząc ich o wykonanie określonych czynności. Co ciekawe, ci reagowali, robiąc dokładnie to, co im powiedziano. Jeśli ktoś z załogi zoo interweniował, wymówka zawsze była taka sama: "Ale szympans mnie o to prosił!".

Share this post


Link to post
Share on other sites

„Ech, no głupie człowieki nic kumają, cała ta ich ewolucja na marne - pomyślał drapiąc się po tyłku.”

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gorąco polecam książkę "Najbliżsi krewni" Rogera Foutsa. Opisuje on bezprecedensowy przypadek szympansicy Washoe, która nauczyła się posługiwać amerykańskim językiem migowym tak dobrze, że autor mógł z nią swobodnie przeprowadzać dość złożone dialogi. Wbrew temu co powszechnie sądzi się o zdolnościach posługiwania językiem przez zwierzęta, Washoe potrafiła "mówić" o rzeczach, których aktualnie nie widziała, a nawet najzwyczajniej w świecie zmyślać dla osiągnięcia własnych celów! Książka otwiera oczy na złożoność psychiki przedstawicieli tego gatunku małp i w jej świetle oglądanie powyższego filmu nie jest ani dobrą zabawą, ani interesującą ciekawostką. Ludzie pozamykali w klatkach istoty myślące, odnajdujące się w tej sytuacji prawdopodobnie dokładnie tak samo, jak odnaleźli by się oni. Czyli źle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krzychoo, spójrz na datę newsa. :) Filmiki są osadzane z innych portali (tu YouTube), jeśli tam zostanie usunięty (lub jak w tym przypadku konto zostanie tam zamknięte), to film zniknie i tutaj.

 

O ile pamiętam, to był to ten filmik: http://www.youtube.com/watch?v=RWFzo8EJK04

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...