Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Depresj@ w Sieci

Rekomendowane odpowiedzi

Na podstawie wzorców korzystania z Internetu można zidentyfikować depresję.

Dr Sriram Chellappan z Missouri University of Science and Technology analizował dane z sieci uniwersyteckiej i stwierdził, że na depresję wskazuje 9 wzorców, m.in. intensywniejsze korzystanie z serwisów wymiany plików czy poruszanie się po Internecie w bardziej chaotyczny sposób z częstym przełączaniem się między różnymi aplikacjami, np. grami, pocztą i czatem. Akademicy przypuszczają, że to ostatnie wskazuje na problemy z koncentracją.

Amerykanie podkreślają, że wcześniej przy tego typu badaniach naukowcy posługiwali się wywiadami czy kwestionariuszami, które są o wiele mniej dokładnym sposobem oceny ludzkich zachowań. Kiedy studenci sami określają intensywność i rodzaj aktywności w Internecie, dane są ograniczone, bo wspomnienia blakną z czasem. Mogą się pojawić błędy oraz efekt społecznych oczekiwań [kiedy respondent wykazuje skłonność do udzielania odpowiedzi wskazanych społecznie].

Zespół Chellappana analizował dane z miesiąca, które dotyczyły aktywności internetowej 216 studentów. Naukowcy zarzekają się, że zebrano je dyskretnie i z zachowaniem anonimowości, bo badanym przypisywano pseudonimy.
Na samym początku studentów testowano pod kątem objawów depresji. Później wyniki kwestionariusza Center for Epidemiologic Studies Depression Scale (CES-D), które wskazywały, że ok. 30% ankietowanych spełnia minimalne kryteria depresji, zestawiano z zachowaniem w Sieci. Psycholodzy odkryli, że osoby z depresją intensywniej korzystają z serwisów wymiany plików, programów przyspieszających przepływ danych, wysyłają też więcej e-maili. Można je też częściej spotkać na czacie.

Chaotyczność depresyjnych studentów ujawniła się w pełnej krasie, gdy jeden ze współpracowników Chellappana - Raghavendra Kotikalapudi - zajął się tzw. entropią czasów przepływu, która odnosi się do konsekwencji wykorzystania Internetu w wybranych okresach. Im niższa entropia, tym spójniejsze wykorzystanie Sieci i na odwrót.

Chellappan myśli nad wykorzystaniem uzyskanych wyników do stworzenia oprogramowania, które po zainstalowaniu na domowym komputerze mogłoby pomóc komuś w zauważeniu symptomów depresji. Naukowiec wierzy też, że tę samą metodę dałoby się zastosować do połączenia określonych wzorców działania w Internecie z innymi chorobami, np. anoreksją, bulimią, ADHD czy schizofrenią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"(...) zajął się tzw. entropią czasów przepływu, która odnosi się do konsekwencji wykorzystania Internetu w wybranych okresach."

Doskonale chaotyczno-depresyjne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze, kierując się tymi obserwacjami, to powinienem być już po piątej próbie samobójczej…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...