Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Apple przegrało w USA

Recommended Posts

Apple, który w kilku krajach stara się zablokować sprzedaż urządzeń z Androidem, poniosło sromotną klęskę na najważniejszym rynku - w USA. Producent iPada oraz iPhone'a twierdzi, że Android odnosi sukcesy na rynku, gdyż jego twórcy ukradli wiele technologii. Jednak obecny spór nie dotyczył rozwiązań technicznych, a projektowych.

W Niemczech sąd zgodził się, że tablet Samsunga wygląda podobnie do tabletu Apple'a i zabronił Samsungowi sprzedaży swojego urządzenia.

Apple liczył na podobne rozstrzygnięcie w USA.

Tymczasem sędzia Lucy H. Koh z sądu federalnego dla Okręgu Północnej Kalifornii odmówiła wydania wstępnego zakazu sprzedaży. Gdyby zakaz taki został wydany, Apple mógłby się na jego podstawie starać, by Samsungowi zakazano sprzedawania w USA wszelkich smartfonów. Apple nie musiałoby przy tym przechodzić pełnej procedury sądowej dotyczącej każdego urządzenia.

Jason Kim, rzecznik prasowy Samsunga, stwierdził z zadowoleniem: Wyrok ten potwierdza, że wysuwane od dawna oskarżenia Apple'a są bezpodstawne.

Sędzia Koh nie odrzuciła wszystkich argumentów Apple'a. Nie wykluczyła, że Samsung narusza jeden z patentów koncernu. Zdecydowanie jednak przeciwstawiła się działaniom Apple'a, które określiła, jako próbę pozostania jedynym producentem tabletów i smartfonów. Rozmiar urządzenia jakie może być wygodnie trzymane w ręku, wyświetlacz, stanowiący większą część smartfona oraz głośnik umieszczony na górze to cechy funkcjonalne, a nie estetyczne - stwierdziła pani sędzia. W związku z tym nie mogą być chronione patentami.

Apple twierdzi, że ma wyłączne prawo do produkowania tabletów o „minimalistycznym" wyglądzie. Na razie takiej argumentacji uległ sąd w Niemczech.

Stanowisko sędzi Koh oznacza, że Apple'owi trudno będzie dowieść, iż Samsung narusza firmowe patenty dotyczące wyglądu urządzenia. Jednocześnie, odnosząc się do drugiego z oskarżeń, dotyczącego naruszenia patentu opisującego sposób wykonania animowanego menu, sędzia stwierdziła, że nie daje on powodów do wyrządzenia Samsungowi olbrzymiej szkody, jaką byłby zakaz sprzedaży.

Sędzia uznała jednak, że Samsung prawdopodobnie naruszył wspomniany patent i Apple ma szansę wygranie sporu dotyczącego tej kwestii. Amerykański koncern będzie mógł wnieść w tej sprawie pozew do sądu dopiero 30 lipca przyszłego roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Rozmiar urządzenia jakie może być wygodnie trzymane w ręku, wyświetlacz, stanowiący większą część smartfona oraz głośnik umieszczony na górze to cechy funkcjonalne, a nie estetyczne - stwierdziła pani sędzia. W związku z tym nie mogą być chronione patentami.

 

Jest jeszcze nadzieja. Kraj absurdów patentowych ale zdarzają się jeszcze rozsądni sędziowie.

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziwię się, że Apple porwało się na to w USA. Przecież 30 lat temu przegrali podobny spór z MS. Liczyli na cud? Przecież nawet gdyby wygrali, to Samsung by się odwołał i pokazał tamten precedens.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powód jest prosty - nawet jeśli wiedzieli, że nie wygrają z Samsungiem, to wysłali jasny sygnał do mniejszych firm: nie zadzierajcie z nami, bo same koszty postępowań sądowych was pogrążą. W czasach kryzysu firmę potrafi wykończyć samo uczestniczenie w procesie, nawet jeśli ostatecznie nie zostanie ona ukarana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak tylko ze w przyadku apple to jest strzał w stopę Bo wspaniały apple musi procesy w sadach wygrywać jak nie wygrywa procesów przez siebie wytoczonych to nie jest wspaniały.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomyśl sam, dla kogo jest to większa strata: dla największego przedsiębiorstwa świata czy dla potężnego, ale jednak jednego z wielu uczestników rynku?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Typowa taktyka polega na wybraniu słabego przeciwnika, pokonaniu go, a następnie używaniu precedensu przeciwko silniejszym zawodnikom. Pech chce, że firmy walczące z androidem mają wątłe patenty. Być może próbują nadymać się i z takim image'em doprowadzić do ugody i wymiany licencji. Tyle, że Azjaci się nie dali, B&N też nie, a Google niedługo powinno zacząć wywijać patentami Motoroli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie te patenty Motoroli to wielka zagadka. Pamiętaj, ze Samsung podpisał umowę z MS już PO zakupie Motoroli przez Google'a. A to wyraźny sygnał, że Samsung nie wierzy, by Google mógł go ochronić za pomocą patentów Motoroli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niekoniecznie. Moto patentowała raczej technologie komunikacyjne, a MS - pokazywanie klepsydry przed pojawieniem się dokumentu. Póki nikt nie obali tych bzdur (gdzie do licha jest EFF?), MS może żerować na co ostrożniejszych producentach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No, to trochę anegdotyczna ta klepsydra :) EFF pewnie się nie bierze za to, bo MS ma rzeczywiście bardzo solidne portfolio patentowe i przypuszczam, że te patenty, które rzeczywiście sobą coś reprezentują, są bardzo mocne. Popatrz zresztą tutaj: http://www.seattlebusinessmag.com/blog/%5Buser-raw%5D/microsoft-leads-nation-value-patent-portfolio

Nie sądzę, by którakolwiek z dużych firm płaciła MS tantiemy, jeśli byłaby szansa na obalenie patentów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może anegdotyczne, ale ponoć prawdziwe. Z tego co pamiętam, EFF zajmuje się różnymi prior artami i patentowanymi oczywistościami (oczywistymi przynajmniej dla ludzi z branży). A co do płacenia tantiem - myślisz że Samsung producent laptopów z systemem Windows zyskałby, gdyby Samsung producent telefonów obalił parę patentów Microsoftu? I po drugie - nie każdego stać na kumite z prawnikami MS...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pamiętaj, że to biznesmeni, a nie obrażalskie panienki. Jest pełno przykładów firm z branży IT, które w jednych dziedzinach świetnie współpracują, a w innych idą na noże w sądach. Co do kumite... świeć na to:

http://kopalniawiedzy.pl/prawo-patent-open-source,7147

http://kopalniawiedzy.pl/Open-Invention-Network-patent-Microsoft-TomTom-Linux,7397

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dlatego panowie z monopolu mogą powiedzeć "bez obrazy, ale licencja na windows 8 będzie o 20 papierów droższa - to tylko biznes". Myślisz, że Samsung ugra coś w sądzie, jeśli przez kilka lat jego komputery będą o 20 dolarów droższe niż u konkurencji? Te ceny to przecież wewnętrzna sprawa obu firm, a nie jakichś kodeksów. A takie "bez obrazy" zostało już wielokrotnie udokumentowane.

 

Druga sprawa, czyli obalanie patentów. Sam napisałeś kluczowe zdanie: Jeśli jednak ponowne zbadanie patentów wykaże, że zostały one słusznie przyznane, automatycznie zostaną one niejako "wzmocnione".

 

Czyli wystarczy, że ktoś nie dość dobrze przygotuje wniosek i automatycznie sobie strzeli w stopę...

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...