Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Naukowcy korzystający z europejskiego Very Large Telescope odkryli niezwykłą gwiazdę, której istnienie może wymusić zmianę obecnie obowiązujących teorii nt. powstawania gwiazd. SDS J102915+172927 nie powinna istnieć, gdyż nie posiada cięższych pierwiastków, które według współczesnych teorii są konieczne do uformowania gwiazd o niskiej masie.

Skład chemiczny SDS J102915+172927 wskazuje, że liczy sobie ona około 13 miliardów lat i uformowała się krótko po eksplozji gwiazdy pierwszej generacji. Jest zatem jedną z najstarszych znanych nam gwiazd.

Po Wielkim Wybuchu we wszechświecie znajdowały się wodór, hel oraz śladowe ilości litu. Inne pierwiastki powstały we wnętrzach gwiazd.

Gwiazdy formują się, gdy dochodzi do schłodzenia gazu. W pierwszej generacji gwiazd chłodziwem był wodór, który jednak pozwala na spadek temperatury tylko do pewnego stopnia. To umożliwia formowanie olbrzymich gwiazd pierwotnych. W ich wnętrzach tworzyły się inne pierwiastki i gdy gwiazda wybuchała, wzbogacała ona przestrzeń kosmiczną o kolejne elementy.

Współczesne teorie mówią, że gwiazda o małej masie, taka jak SDS J102915+172927, która jest nieco lżejsza od Słońca, nie może się uformować bez obecności określonej ilości innych pierwiastków, przede wszystkim tlenu i węgla, które schłodzą gaz. Problem jednak w tym, że nowo odkryta gwiazda zawiera bardzo mało pierwiastków cięższych od helu i wodoru czyli, jak nazywają te pierwiastki astronomowie, metali. 

Gwiazda o niskiej masie tak uboga w metale jak SDS J102915+172927, bez obecności węgla i tlenu, nie powinna istnieć - mówi Elisabetta Caffau, z Zentrum fur Astronomie. Śladowe ilości metali sugerują, że jest to bardzo stara gwiazda, jednak wielką niewiadomą jest niska zawartość litu. W prymitywnych gwiazdach jest go około pięćdziesięciokrotnie więcej. Naukowcy zastanawiają się, w jaki sposób lit w gwieździe został zniszczony.

Caffau mówi, że jej zespół zidentyfikował kilka innych gwiazd, które mogą być równie ubogie lub nawet uboższe w metale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie ściemą tylko pomyłką, błędem... albo czymkolwiek w tym rodzaju

 

ściema jest wtedy, gdy ktoś kto ją głosi uważa, że jest nieprawdziwa, a tu każdy wierzy w to co mówi... najwyżej się myli...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja tam tym "fantastom" (naukowiec spopularyzowany) nie wierzę... Taki Michio Kaku. Ten to ma fajne teorie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja sądzę że naukowcy zajmujący się astronomią w szerokim tego słowa znaczeniu, nigdy nie zająkną się nawet o możliwym eksploatowaniu gwiazd przez cywilizacje. A w tak wielkim odcinku czasu jest to najzupełniej możliwe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja sądzę... A w tak wielkim odcinku czasu jest to najzupełniej możliwe.

Coś podobnego i ja pomyślałem:) Zakladajac, ze niewiele sie pomylili szacujac wiek gwiazdy na okolo 13mld lat, to bylo dosc czasu na dojscie do technologii, wyeksploatowanie gwiazdy, dostatnie zycie a nastepnie nawet znudzenie sie cala sytuacja przez powiedzmy kolejny miliard:D W koncu  dojrzeli do mysli o samoeutanazji dla oczyszczenia swiata ze swojej obecnosci:D no i dlatego wciaz nie spotkalismy zadnej innej inteligencji w kosmosie:D hehehhe.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...