Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Księżyc i Ziemia są młodsze niż przypuszczano

Rekomendowane odpowiedzi

Najnowsze techniki badawcze, w których wykorzystuje się pomiary izotopów ołowiu i neodymu, pozwoliły stwierdzić, że Księżyc i Ziemia mogą być młodsze, niż dotychczas sądzono.

Obecnie uważa się, że Księżyc liczy sobie około 4,5 miliarda lat, czyli mniej więcej tyle samo, co Układ Słoneczny. Jego wiek został określony na podstawie badań skał księżycowych zebranych podczas misji Apollo.

Teraz jednak Lars Borg z Lawrence Livermore National Laboratory i jego współpracownicy stwierdzili, że Księżyc liczy sobie 4,38 miliarda lat, a zatem jest około 120 milionów lat młodszy niż sądzono. Wnioski takie wyciągnięto na podstawie analizy izotopów ołowiu, samaru i neodymu ze skał księżycowych. Badania te mają też konsekwencje dla Ziemi.

Jeśli nasze analizy pokazują wiek Księżyca, to Ziemia też musi być młodsza. To z kolei stawia ją w opozycji do Marsa, który prawdopodobnie uformował się 4,53 miliarda lat temu. To pokazuje, że Księżyc jest około 165 milionów lat młodszy od Marsa i 200 milionów lat młodszy od dużych asteroidów - mówi Borg.

Sądzono, że Księżyc jest stary, a niegdyś na jego powierzchni istniały oceany magmy. Nasze nowe badania pokazują, że jest młody i nie miał oceanów magmy - dodaje uczony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no bez żartów, uściślenie wieku o 120 mln lat wobec wciąż szacowanych 4,5 mld nie powinno wiązać się ze zmianą określenia ze starego na młody i nieść tak daleko posuniętych wniosków. poza tym nawet przed uściśleniem wieku, Księżyc był młodszy od Marsa i dużych asteroidów, więc? ba, był i jest młodszy nawet od tych małych asteroidów, skoro powszechnie uważa się, że zawierają pierwotną materię z którego formował się nasz układ planetarny. do tego niech najpierw pobiorą próbki skał z Marsa i dopiero potem odnoszą do jego wieku. i nijak mi z tych badań nie wynika dlaczego nie miałoby być oceanów magmy.

czyżby znowu ktoś chciał na siłę zaistnieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, dobrze mówisz Lester.

Ogromna różnica 4,5 a 4,38 faktycznie jest to przepaść w historii przestrzeni kosmicznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×