Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Chiny znowu manipulują rynkiem metali ziem rzadkich

Recommended Posts

Chiny znowu sięgnęły po broń w postaci swojego monopolu na metale ziem rzadkich. Państwo Środka zmniejszyło o 1/3 eksport tego typu produktów. Ceny metali na światowych rynkach poszybowały w górę, gdyż obecnie zaspokajane jest jedynie 40% popytu.

Ceny metali ziem rzadkich oszalały. Na przykład cena europu wzrosła ponaddwukrotnie w ciągu trzech tygodni czerwca - mówi Mike Pugh, dyrektor firmy Intematix Corp.

Chiny, manipulując podażą metali ziem rzadkich, chcą zmusić zagraniczne firmy, by te zaczęły otwierać u nich fabryki. Państwo Środka produkuje obecnie 95% metali ziem rzadkich. Monopol zapewniło Chinom nie miejsce występowania metali, gdyż te są dość powszechne, ale niezwykle niskie koszty ich wydobycia. W związku z pojawieniem się chińskiej konkurencji przed kilku laty zamknięto największą na świecie kopalnię metali ziem rzadkich w Mountain Pass w USA. Teraz ponownie trwają prace nad jej uruchomieniem. Nie tylko zresztą firmy amerykańskie, ale również australijskie czy rosyjskie noszą się z zamiarem uruchomienia wydobycia. W związku ze wzrostem cen znowu będzie się opłacało produkować metale ziem rzadkich w innych krajach. Miną jednak co najmniej trzy lata zanim na rynek trafi znacząca ilość metali spoza Chin. Przez ten czas można spodziewać się perturbacji i wzrostów cen.

Problemy na rynku spowodują jednak, że nie tylko pojawi się konkurencja dla chińskich kopalń, ale również przyczynią się do zintensyfikowania prac nad technologiami, w których trudno dostępne surowce będą wykorzystywane w mniejszym stopniu lub zostaną całkowicie wyeliminowane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakie? Świat wróci do produkcji chipów na bazie lamp elektronowych? :)

 

Do momentu opanowania opłacalnej technologii wydobycia pierwiastków ziem rzadkich spod dna morskiego Chiny mogą robić, co się im żywnie podoba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"China to cut rare earth exports in '11"

 

a w tekscie jest, że zmniejszaja import :) takie małe potknięcie.

 

Pozdrowienia

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest simian raticus

Manipulantów na świecie więcej, niż ludzi porządnych!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakie? Świat wróci do produkcji chipów na bazie lamp elektronowych? :)

 

Do momentu opanowania opłacalnej technologii wydobycia pierwiastków ziem rzadkich spod dna morskiego Chiny mogą robić, co się im żywnie podoba.

 

Mało tego, mając na uwadze informację, że conajmniej 3 lata zajmie innym krajom uruchamianie masowego wydobycia, ja na miejscu Chińczyków za 2,5 roku znowu zwiększyłbym eksport przez co ceny spadną i znowu nie opłaci się wydobywać poza Chinami :P Kopalnie zamkną, a za rok Chiny znowu ograniczą eksport :]

 

radar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mało tego, mając na uwadze informację, że conajmniej 3 lata zajmie innym krajom uruchamianie masowego wydobycia, ja na miejscu Chińczyków za 2,5 roku znowu zwiększyłbym eksport przez co ceny spadną i znowu nie opłaci się wydobywać poza Chinami :) Kopalnie zamkną, a za rok Chiny znowu ograniczą eksport :]

 

radar

 

Też o tym myślałem, ale taka strategia nie wypali. Firmy sobie to przeliczą i wyjdzie im, że lepiej jest kupować metale drożej, ale od wiarygodnych partnerów, bo na interesach z Chińczykami w dłuższej perspektywie i tak więcej zapłacą.

Ponadto Chinom się powoli kończy przewaga pt. tanio. Po pierwsze, pojawiają się problemy np. z tak propagandowo ważnymi rzeczami jak szybkie koleje (co świadczy o tym, że zapomnieli o solidności), po drugie - i ważniejsze - społeczeństwo chce w końcu konsumować bogactwo, które wypracowało, zatem trzeba będzie ludziom płacić więcej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też o tym myślałem, ale taka strategia nie wypali.

 

Moja wypowiedź była raczej z kategorii pół żartem pół serio. Natomiast z tym pół serio, to też nie jest tak, że oni całkiem zatrzymują eksport, a jedynie go ograniczają. Myślę, że kupiec zawsze się znajdzie, choćby wewnętrzny, więc dopóki nie ma zbyt dużej konkurencji to Chiny wykorzystują to na maksa. Może właśnie na fali ostatnich doniesień o odkryciu nowych złóż pod dnem morza/oceanu (nie pamiętam, ale na kopalni było) stwierdzili, że skoro tak czy siak mają stracić pozycję monopolisty to lepiej jest teraz wyciągnąć z tego maks korzyści?

Co do kosztów pracy to się zgadzam, pytanie na jak dużo reżim pozwoli? Pamiętajmy, że tam demokracji de facto nie ma.

 

radar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...