Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Po udanym polowaniu lwy opuszczają dany teren, na którym ofiary zachowują wysoki stopień czujności. Biolodzy doszli do takich wniosków, śledząc poczynania 8 kotów wyposażonych w obroże GPS. Badaniami objęto obszar 7 tys. kilometrów kwadratowych w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe (American Naturalist).

Odkrycia zespołu Marion Valeix z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Centre national de la recherche scientifique (CNRS) pomagają zrozumieć, dlaczego i kiedy duże drapieżniki przemieszczają się od jednego do drugiego terenu łowieckiego. W przypadku lwów jest to szczególnie istotne, gdyż ich populacja skurczyła się w ciągu 30 lat aż o połowę.

Valeix podkreśla, że tego typu badania są bardzo trudne i czasochłonne, jako że duże koty niechętnie dzielą się swoimi tajemnicami. Analizując przypadki "ucieczki" lwów z dotychczasowego terenu łowieckiego, naukowcy brali pod uwagę 2 hipotezy: 1) nieudanego polowania – której zwolennicy uznają, że drapieżnik wyłapuje na danym terenie wszystko, co się uda, a potem szuka lepszego rewiru oraz 2) zaburzenia wzorca – kiedy po udanym rajdzie kot zajmuje się zasobami na innym terenie, by obniżyć czujność potencjalnych ofiar.

By stwierdzić, która z teorii jest prawdziwa w odniesieniu do lwów, w latach 2005-2007 akademicy połączyli miejsca pobytu kotów z 164 udanymi polowaniami. Stwierdzili, że po 87% zabójstw lwy przemieszczały się o co najmniej 5 km. Wg biologów, udało się więc zdobyć dowody na potwierdzenie 2. hipotezy. Valeix podkreśla, że należy mieć to na uwadze podczas projektowania małych rezerwatów i wyznaczania powierzchni użytkowej zwierząt.

W przyszłości ekipa zamierza jednocześnie badać zachowania drapieżników i ofiar.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  Stwierdzili, że po 87% zabójstw lwy przemieszczały się o co najmniej 5 km.[/size] 

Zabójstw?? ktoś ma coś z głową. Kot który w piwnicy upolował mysz jest zabójcą?? Kura dziobnęła robaka jest zabójcą?? Tylko chlewnia dokonuje masowego uboju .

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zab%C3%B3jstwo

"Zabójstwoprzestępstwo polegające naumyślnym pozbawieniu człowieka życia"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest simian raticus

Ubojnie, patroszenie ryb, skup ślimaków winniczków i żabie udka! Kury chętnie zjedzą jaszczurki, a kotowate człowieka jak trzeba! Chlewnią zajmują się Ci, którzy to lubią i mają predyspozycje do tego! Wylęgarnie kurczaków, koksowanie pióraków, witaminki, pojenie, karmienie i czasem cały wychów zdycha jak się zawirusi. Jeść każdy chce! Lwy mają życie proste! Najeść się, pokopulować i odpocząć!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...