Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Podczas snu ptaki co pewien czas otwierają oczy. Robią to jednak rzadziej niż w czasie czuwania, nietrudno się więc domyślić, że łatwiej je wtedy upolować. Powstaje też pytanie, czy wzorce snu są podyktowane indywidualnymi doświadczeniami, czy też ptaki kierują się postępowaniem sąsiadów w kolonii.

Dr Guy Beauchamp z Uniwersytetu w Montrealu zauważył, że mewy śledzą poczynania sąsiadów i w ten sposób stwierdzają, kiedy bezpiecznie jest zasnąć. Kanadyjczyk obserwował mewy odpoczywające w okolicach zatoki Fundy. Notował, jak często konkretne ptaki spały w obrębie kolonii. Łatwo to ustalić, ponieważ mewy zazwyczaj śpią z dziobem wciśniętym w pióra. Co 1-2 min wyliczałem proporcję śpiących ptaków w grupie.

Okazało się, że mewy, których sąsiedzi byli bardziej czujni, częściej otwierały oczy podczas snu. Mewy zwracają zatem uwagę na to, co robią sąsiedzi i dostosowują do tego swoje wzorce snu. Beauchamp podkreśla, że przez kolonię przechodzą fale snu: odsetek śpiących ptaków raz rośnie, a raz opada. Nikt wcześniej tego nie udokumentował.

Fale snu wystąpiłyby tylko wtedy, gdyby naśladownictwo odgrywało ważną rolę. Badania zespołu z Montrealu potwierdzają teorię, zgodnie z którą czuwanie u zwierząt jest zjawiskiem społecznym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Podczas snu ptaki co pewien czas otwierają oczy. Robią to jednak rzadziej niż w czasie czuwania

Więc w czasie czuwania również co pewien czas otwierają oczy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

chm... mają małe "ptasie" móżdżki więc niewiele snu im potrzeba. Ja też czasem tak "czuwam" jak w pociągu drzemę czy na dworcu PKP.. ale zdecydowanie jestem potem niewyspany, chociaż mogę funkcjonować lepiej niż gdybym nie spał wcale.

 

Reasumując - z tej obserwacji można wyciągnąć wnioski że długość snu jest uzależniona od wielkości/objętości "mózgu" który w trakcie kilkuminutowych drzemek u mewy potrafi się zregenerować a u człowieka nie..

 

Idąc dalej można pomyśleć że jakby mewa miała większy mózg, to by budowała sobie lepsze schronienie, żeby lepiej się wyspać.

 

Większe bezpieczeństwo = dłuższa możliwość snu. Teraz wiemy skąd mamy mieszkania otoczone murem... zamki w drzwiach itd.. nie chodzi o dobra materialne, tylko bezpieczeństwo i spokojny sen...

 

Może to naciągane wnioski, ale chyba sporo w nich prawdy ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Większe bezpieczeństwo = dłuższa możliwość snu.[/size] 

Teoretycznie roce-feler w ogóle się nie budzi, a miś polarny jest super bezpieczny ;) .

Sen i jego głębokość zależą od stopnia zaciemnienia pokoju (mikrofale z nadajników (komórki, radary), gama (materiały budowlane), x , podczerwień w którym śpisz  oraz stopnia ekscytacji minionym dniem (tu jest miejsce na składnik pt.bezpieczeństwo, jedzenie, finanse (rata kredytu), rodzina, sprawy do załatwienia itd.) dołóżmy jeszcze konfigurację planet , księżyca aktywność słoneczną oraz procesy chemiczne żołądka i jelit ( PM już odpuśćmy) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...