Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Dlaczego sen jest nam niezbędny i jaki jest mechanizm zmuszający nas do spania - na to pytanie nie ma wciąż zadowalającej odpowiedzi. Do wyjaśnienia zagadki snu zbliżają nas jednak kolejne badania, w tym eksperymenty na zwierzętach. Uczeni najczęściej porównują funkcjonowanie organizmów żyjących normalnie osobników z osobnikami pozbawianych snu. Ostatnie eksperymenty na muszkach owocówkach, głodzonych i pozbawianych snu, dają ciekawe wyniki, sugerując związek lipidów (rodzaju tłuszczy) a zwłaszcza trójglicerydów z potrzebą snu.

Uczeni wykorzystali muszki owocowe zmodyfikowane genetycznie, które pozbawiano snu przez potrząsanie, kiedy tylko próbowały spać; część z nich była najedzona, część w czasie eksperymentu głodowała.

Muszki z mutacją w genie cycle odpowiedzialnym za ich zegar biologiczny mają podniesiony poziom trójglicerydów. Okazały się one bardzo wrażliwe na deprywację senną - potrzebują odsypiać okres bezsenności, a już po dziesięciu godzinach bez snu zaczynają zdychać. Przynajmniej te najedzone, bo muszki głodne potrafiły obyć się bez snu do 28 godzin bez potrzeby odsypiania.

Kiedy jednak sztucznie hamowano rozkład trójglicerydów w organizmach głodzonych owadów, powracała potrzeba snu.

Podobnie ma się sprawa z muszkami posiadającymi zmienioną wersję genu brummer, mają one również wysoki poziom lipidów i potrzebują intensywnego „odsypiania" po przedłużonej aktywności, konieczność tę redukuje głodówka. Z kolei muszki z mutacją w genie Lsd2 są chudsze od zwykłych osobników i mają niski poziom lipidów. One nie potrzebują w ogóle odsypiania okresu bezsenności. We wszystkich doświadczeniach głodujące osobniki były bardziej aktywne i potrzebowały mniej snu.

Wyniki eksperymentów sugerują dość wyraźnie, że senność powiązana jest z rosnącym poziomem lipidów w organizmie, w szczególności trójglicerydów. W miarę tego wzrostu zwierzęta stają się bardziej senne i ospałe. Oznaczałoby to, że zjawisko snu ma podłoże metaboliczne: głodówka spowalnia tworzenie się substancji indukujących senność.

Mechanizm likwidowania senności przez uczucie głodu, zdaniem uczonych, ma podłoże ewolucyjne. W naturze osobnik głodny powinien raczej szukać pożywienia, a nie miejsca do snu, jeśli chce przeżyć.

Znalezienie mechanizmu, w jaki poziom lipidów wpływa na potrzebę snu daje szansę na opracowanie skutecznych i bezpiecznych leków likwidujących bezsenność i inne dolegliwości związane ze snem.

Autorzy badania to Paul Shaw neurolog na Washington University School of Medicine, St. Louis oraz Robert Greene z University of Texas: Southwestern Medical Center, Dallas i Jerome Siegel neurolog na University of California, Los Angeles.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozważania na temat sensowności snu trwają już od dawna ,ale jak dla mnie sen jest ważną częścią życia.Przykładowo ile razy człowiek kładzie się spać zatroskany, a budzi zupełnie spokojny ,kładzie się zmęczony budzi wypoczęty -umysłowo i fizycznie.

Nawet gdyby nie było czegoś takiego jak regeneracja(jakieś oszustwo naszego mózgu,który tworzy iluzje zmęczenia),to już samo nic nie robienie przynosi korzyści w postaci zwolnienia zasobów umysłowych i pozwolenie mózgowi zająć się np. przetwarzaniem informacji z całego dnia czy leczeniem ran jeśli takowe są.

A jak można w ogóle konfrontować milimetrową muszkę owocówkę z człowiekiem który jest istotą dużo bardziej skomplikowaną i nawet jeśli występują pewne substancje powodują podobne objawy ,to taka muszka owocówka nie ma bilionów komórek do zregenerowania i tysięcy procesów które muszą ludzkim organizmie.

Ich się nawet długofalowo nie da badać ,bo za szybko zdychają......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spieszmy się badać muszki, tak szybko zdychają… :))

Tak by pewnie powiedział Jan Twardowski, gdyby został naukowcem, a nie księdzem - poetą. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie, chyba ten obrazek powinien być tam, a tamten tu. :))

Byle nam jakiś moralista nie zarzucił szerzenia pornografii i w ogóle. Dla świętego spokou przyjmijmy, że muszki robią sobie masaż po męczącym dniu, przed snem. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...