Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dziwnologia. Imię wpływa na nasz los

Recommended Posts

U osób o niecodziennych imionach znacznie częściej diagnozowano choroby psychiczne. Badacze stwierdzają w swoim artykule: Imię dziecka [...] jest już przeważnie ustalone w chwili, gdy bierze pierwszy oddech, a jego osobowość kształtuje się później w cieniu owego imienia.

O tym, czy długość życia można być zależna od inicjałów, przeczytasz w artykule w dziale Dziwnologia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@.daj spokoj

Większej sygnatury dać nie mogłeś? Wydoroślej.

========

To jakaś pomyłka i artykuł winien wlecieć do kosza bo pierwszy raz widzę by ktoś na jednym portalu pisał drugi skrócony z wraz odnośnikiem do pierwszego.

Właściwie kto to wstawił? :)

 

Nie wstawiajcie nowych artykułów joko odnośników do innego działu bo w rss później burdel się zrobi i będzie po 2 razy to samo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiesz, uruchomiliśmy właśnie konkurs, a że w projekcie serwisu nie przewidzieliśmy osobnego miejsca na konkursy, a potrzebny był na szybko osobny dział, którego nie widać na stronie głównej - bo nie został przwidziany - więc trochę naokoło próbujemy ten konkurs prowadzić i zwrócić uwagę czytelników na to, że w ogóle jest. :)

W przyszłym projekcie KW  zrobimy osobny dział z konkursami, więc takiego problemu nie będzie :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

No ale to już raczej nazwisko. A znajoma miała kiedyś taki plan żeby dziecko w ten sposób skrzywdzić nie wiem co z tego wyszło ale oby nic bo do tego nie trzeba badań bo wiadomo ze takie dziecko będzie miało prze....e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co pamiętam to imię dla dzieci wybierają rodzice kierując się następującą zasadą - pierwsze po kimś kto nam się dobrze kojarzy i nie zawiódł nas w życiu a drugie po tacie , mamie , dziadku lub babci w celu podtrzymania pamięci o nich.

Odstępstwa od tej zasady mogą prowadzić do sytuacji dziwnych i niezrozumiałych bo imię determinuje w jakimś stopniu charakter dziecka (może przez nasz podświadomy stosunek do niego).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po ukończeniu 18-ego roku życia przy wyrabianiu dowodu osobistego, każdy powienien sobie imię sam wybrać i nazwisko do wpisania jeśli chce, a nie mieć nadawane przez rodziców czy dzieciczone i np. nick internetowy to może być, własne lub cudze wytwory słowne, które w pamięć zapadły.

Weselej by było i KUPA śmiechu.

 

87.205.252.70-2010.09.13.19.52.06.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Każda z wróbliczek zielonorzytnych (Forpus passerinus) ma swoje imię. To krótkie zawołanie innych członków stada, na które ptaki reagują. Naukowcy zastanawiali, skąd się ono bierze. Okazało się, że jak w przypadku ludzi autorami imion są rodzice, nadający je na długo przed tym, nim młode zaczynają się same komunikować (Proceedings of the Royal Society B).
   Karl Berg z Uniwersytetu Cornella nagrywał na wideo proces komunikowania się dzikich wróbliczek z Wenezueli. Okazało się, że rodzice przypisywali każdemu pisklęciu coś w rodzaju sygnatury dźwiękowej. Młode przyjmowały zawołanie, ale niekiedy je trochę modyfikowały, nadając mu formę, którą posługiwały się przez całe życie.
   Naukowcy wiedzieli o istnieniu imion papug już od jakiegoś czasu. Zastanawiali się jednak, jak proces nazywania przebiega u dzikich ptaków. Przed eksperymentem uważano, że w grę wchodzą dwie możliwości: 1) imiona są wrodzone, a zatem każdy osobnik nazywa sam siebie lub 2) imię jest nadawane przez innego ptaka. Potwierdziła się druga z hipotez.
   Podczas eksperymentu polowego ornitolodzy umieścili kamery w gniazdach 16 wróbliczek zielonorzytnych. Obserwowane ptaki stanowiły część dużej populacji zamieszkującej budki lęgowe. Naukowcy zamienili część jaj, tak że połowa stada wychowywała nie swoje młode. Analiza zawołań papug ujawniła, że rodzice zaczynali wołać pisklęta po imieniu, nim te same wydawały jakiekolwiek dźwięki. Co więcej, wokalizacje dorosłych ptaków stanowiły dla młodych podstawę do naśladowania i zmieniania wokalizacji. Sygnatura dźwiękowa była bardziej podobna do zawołań rodziców wychowujących niż rodziców biologicznych. Pozwala to wnioskować, że imiona wróbliczek są wyuczone, a nie wrodzone.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Przeprowadzone w ubiegłym roku badania sugerują, że kaszaloty mają... imiona. Tak bowiem można nazwać unikatowe, przypisane do każdego osobnika dźwięki, służące jego identyfikacji. Na razie uzyskano jedynie wstępne wyniki, zdobyte dzięki szczegółowej analizie dźwięków wydawanych przez trzy zwierzęta. Jednak, jak mówią autorzy badań, są one bardzo sugestywne.
   Luke Rendall, Tyler Schulz, Hal Whitehead i Shane Geroz ze szkockiego University of St. Andrews od lat badają dźwięki wydawane przez kaszaloty. W połowie ubiegłego roku zauważyli, że sekwencje dźwięków są używane do identyfikacji konkretnego stada zwierząt. Gdy postanowili bliżej przyjrzeć się sposobom komunikacji i wówczas odkryli, że sekwencja pięciu pozornie podobnych dźwięków, używanych przez poszczególne osobniki do komunikowania się z innymi kaszalotami, jest w przypadku każdego z nich unikatowa. Ponadto, rozpoczynając komunikację, zwierzęta zawsze na początku umieszczają swoje imię. Każda "wypowiedź" kaszalota jest poprzedzona takim właśnie unikatowym identyfikatorem.
   Szczegóły badań zostały opisane w pracy pt. Individually distinctive acoustic features in sperm whale codas.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Ostatnia odsłona naszego konkursu dobiegła końca.  Dziękujemy Wam bardzo za udział we wszystkich częściach i prosimy o cierpliwość w oczekiwaniu na książki - czekamy z wysyłką do zebrania wszystkich adresów, stąd tak to długo trwa.
   Listę zwycięzców i rozwiązanie konkursu publikujemy w dziale Dziwnologia
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Nasze ostatnie zadanie konkursowe jest nieco inne. Opiszemy eksperyment naukowy a Waszym zadaniem będzie przewidzenie jego wyników i zgodnie z nimi napisanie własnego ogłoszenia. Najciekawsze 3 odpowiedzi zostaną nagrodzone książką Richarda Wisemana.
   Po szczegóły konkursu zapraszamy do działu Dziwnologia.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Przedostatnia odsłona naszego konkursu dobiegła końca.  Jutro rozpocznie się ostatnia szansa na wygranie książki.
   Wyniki konkursu i ich omówienie znajdziecie w dziale Dziwnologia
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...