Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Jedzenie borówek amerykańskich, truskawek i owoców euterpy warzywnej (Euterpe oleracea) pomaga starzejącemu się mózgowi zachować sprawność, aktywując mechanizmy usuwania toksycznych białek.

Dr Shibu Poulose z Human Nutrition Research Center on Aging w Bostonie, który prowadził swoje badania ze zmarłym niedawno Jamesem Josephem, podkreśla, że podobne działanie wykazują nie tylko jagody, ale i najprawdopodobniej orzechy włoskie.

Nieodłączną częścią starzenia się organizmu jest spadek zdolności do bronienia się przed stanem zapalnym i uszkodzeniami wywoływanymi przez wolne rodniki. Prowadzi to do chorób związanych z wiekiem, np. neurodegeneracyjnych, serca czy nowotworów.

Dobra wiadomość jest taka, że naturalne związki zwane polifenolami, które występują w owocach, warzywach i orzechach, zapewniają efekt antyutleniający i przeciwzapalny [...].

Podczas wcześniejszych badań Poulose i Joseph wykazali, że u starych szczurów laboratoryjnych, karmionych przez dwa miesiące paszą wzbogaconą 2-proc. obfitującym w przeciwutleniacze wyciągiem z truskawek, borówek amerykańskich lub jeżyn, dochodziło do usunięcia związanych z wiekiem deficytów w działaniu układu nerwowego, a także poprawy pamięci oraz uczenia. W ramach najnowszego studium panowie skoncentrowali się na mikrogleju i jego funkcjach sprzątających. W zwykłych okolicznościach te nieneuronalne komórki centralnego układu nerwowego usuwają w procesie zwanym fagocytozą różne biochemiczne odpady. Prowadzą też swego rodzaju recykling. Spełniają bardzo ważną rolę, ponieważ eliminują to, co w innych okolicznościach niekorzystnie oddziaływałoby na pracę mózgu. Starzenie powoduje jednak, że mikroglej nie wypełnia swoich obowiązków i tworzą się złogi. Dodatkowo mikroglej ulega nadmiernemu pobudzeniu i zaczyna niszczyć zdrowe neurony, a także barierę krew-mózg. Nasze badania sugerują, że polifenole jagód mogą tu przyjść z pomocą. Odnawiają bowiem prawidłową "funkcję sprzątającą".

Posługując się hodowlami komórkowymi, Amerykanie wykazali, że ekstrakty z jagód hamowały działanie białka wyłączającego proces fagocytozy. Poulose podkreśla, że szczególnie dużo polifenoli występuje w jagodach i orzechach, warto jednak zwrócić uwagę na warzywa i owoce o głębokim niebieskim, czerwonym lub pomarańczowym kolorze. Zawdzięczają go antocyjanom, czyli barwnikom roślinnym należącym do grupy flawonoidów, będących także związkami polifenolowymi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale zdrowe to nie będzie jeśli są tam jajeczka pasożytów na owocach nie mytych tak samo mózg mogą zaatakowac pasożyty smakoszow sushi (sam nie wiem czy mam pasożyty w mózgu ale miewam bóle mózgu dziwne, a sporo owoców leśnych kiedyś jadałem zbieranych za młodu czy czy grzybów). Prześwietlenie głowy te pasożyty ukaże czy sam mogę się diagnozaować czy przypuszczać? Moga byc zmiany neurologiczne czy uszkodzenia lekkie niezauważalne, a powodujące deficyty czy upośledzenia wszelakie?

Odchody psow na placach zabaw też choroby pasożytnicze powodują u ludzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pasożyty tu, pasożyty tam... Jeśli posiadasz jakiekolwiek to paradoksalnie możesz być dzięki nim zdrowszy. Twój układ odpornościowy jest ciągle stymulowany więc masz mniejsze szanse na alergie i choroby autoimmunologiczne jak chodźby zapalenia stawów. Niema tego złego :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale zdrowe to nie będzie jeśli są tam jajeczka pasożytów na owocach nie mytych tak samo mózg mogą zaatakowac pasożyty smakoszow sushi

 

Jeśli robisz sushi z samodzielnie złowionej ryby, to i owszem. W innych przypadkach są to obawy średnio uzasadnione, przy obecnych przepisach oraz Wasabi jako nieodłącznym elemencie każdego zestawu sushi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...