Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Kofeina. Przysłowiowa wręcz używka osób intensywnie pracujących i uczących się. Kawa, cola, cukierki, ostatnio modne napoje energetyzujące. Uzależnienie od kofeiny niektórych grup zawodowych (informatycy, programiści...) należy do żelaznego kanonu dowcipów i gagów komediowych. Czy naprawdę pomaga?

Około 15% ludzi pracuje w jakiś sposób nocą, nocne zmiany są wpisane w specyfikę wielu zawodów, zarówno w przemyśle, jak i usługach. W niektórych z nich: lekarze, kierowcy, szczególnie ważna jest przytomność i sprawność umysłu. Tymczasem praca zmianowa mocno zaburza nasz biologiczny zegar i obniża sprawność intelektualną. Zmiana godzin powoduje skrócenie snu, niewyspanie i w rezultacie ryzyko przysypiania podczas pracy. Dlatego międzynarodowa organizacja Cochrane Collaboration przeprowadziła serię badań mających na celu zweryfikowanie wpływu kofeiny na ilość popełnianych pomyłek i ryzyko wypadków podczas pracy na nocnych zmianach lub dyżurach.

Badanie objęło 13 testów obejmujących wpływ kofeiny na pracę w warunkach symulowanych. Źródłem kofeiny była kawa, tabletki, napoje energetyczne oraz jedzenie wzbogacane kofeiną. Uczestników poddawano testom neuropsychologicznym oraz badano podczas wykonywania typowych zadań, jak jazda samochodem. Wyniki porównywano z grupą kontrolną, otrzymującą placebo oraz stosującą drzemki.

Rezultaty badań jednoznacznie wykazały, że spożywana kofeina znacząco zmniejsza ilość popełnianych błędów, poprawia wyniki w testach neuropsychologicznych, wliczając w to sprawność pamięci, uwagę, percepcję oraz rozumowanie. Ze względu na zastosowane metody badań (środowisko symulowane) nie badano bezpośrednio ilości wypadków i urazów powodowanych przez senność, ale - według prowadzącej projekt Katharine Ker - wniosek o zmniejszeniu ich liczby jest logiczny i zasadny.

Średnia wieku uczestników badań wynosiła w różnych testach od 20 do 30 lat. Ze względu na to, że ludzie w różnym wieku inaczej reagują na zaburzenia rytmu snu, potrzebne będą jeszcze dalsze badania, obejmujące osoby starsze. Planowane są również badania porównawcze między zastosowaniem kofeiny, a innych środków pozwalających na sprawniejsze działanie pracowników zmianowych.

Cochrane Collaboration jest międzynarodową i niezależną organizacją non-profit, przeprowadzającą systematyczne badania skuteczności różnych procedur stosowanych w medycynie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To już teraz wiem, dlaczego komputery maja takie wysuwane szufladki - to podstawki na filiżankę z kawą! Tylko dlaczego, kurde, wszystkie dziurawe?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bo to nie jest wcale na filiżankę, tylko to jest miejsce na zainstalowanie ekspresu do kawy! :D)

 

Ale programiści raczej chyba poją się colą, sądząc z moich obserwacji. Acz był jeden dość słynny, który do kodowania siadał tylko z kartonem snickersów. Trudność procedur, jakie pisał, mierzył zatem w snickersach. :D)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tylko dlaczego, kurde, wszystkie dziurawe?!

Jak to po co? Żeby kawa mogła spłynąć, jak się wyleje! Że też na to nie wpadłeś, pffff...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...