Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

W ostatnim numerze Nature Nanotechnology naukowcy z Ohio University oraz uniwersytetu w Hamburgu informują o zobrazowaniu, po raz pierwszy w historii, spinu elektronów.

Do stworzenia obrazu uczeni wykorzystali zbudowany przez siebie mikroskop sił atomowych z sondą pokrytą żelazem. Dzięki temu mogli na badanej manganowej powierzchni umieścić atomy kobaltu i zmienić w ten sposób spin elektronów. Badania wykazały, że gdy spin atomu był skierowany w górę, atomy przypominały górę z jednym szczytem, gdy był w dół - górę z dwoma szczytami.

Udane zobrazowanie spinu może mieć wpływ na przyszłe badania nad przechowywaniem danych, komputerami magnetycznymi czy urządzeniami spintronicznymi. "Połączenie technik manipulowania atomami i odczytywania spinu tworzy nową perspektywę w tworzeniu struktur na skalę atomową oraz w badaniu właściwości magnetycznych" - powiedział główny autor badań, Andre Kubetzka z uniwersytetu w Hamburgu.

Zanim się to jednak stanie, uczeni muszą opracować sposób na obrazowanie spinów w temperaturze pokojowej. Opisywane badania przeprowadzono bowiem w komorze próżniowej w temperaturze 10 kelwinów, do uzyskania której wykorzystano hel.

Myślałem, że spin elektronowy opisuje się wartościami -1/2 i 1/2. Która z nich jest "w górę"?

spin elektronu owszem, ale myslac o atomie rowniez czesto mowi sie o spinie, np. mangan ma spin 5/2.

ps. do autora

Opisywane badania przeprowadzono bowiem w komorze próżniowej w obecności helu i w temperaturze 10 kelwinów.
ten hel jest potrzebny do uzyskania niskiej temperatury, a sam eksperyment zostal wykonany w ultrawysokiej prozni, czyli raczej przy nieobecnosci helu. konstrukcja zdania wprowadza blad.

Myślałem, że spin elektronowy opisuje się wartościami -1/2 i 1/2. Która z nich jest "w górę"?

Zwróć uwagę, że podczas rozpisywania orbitali bardzo często używa się strzałek w górę i w dół. Ja osobiście, nie mając realnego styku z fizyką jako praktyk, nieraz spotkałem się z określeniami "w górę" i "w dół".