Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Zgodnie z wynikami duńskiego studium, regularnie picie coli może zmniejszyć liczebność plemników w spermie aż o prawie 30%. Wygląda na to, że nie dzieje się tak za sprawą kofeiny, ponieważ kawa zawiera jej więcej i nie wywołuje podobnego efektu (American Journal of Epidemiology).

Profesor Tina Kold Jensen z uniwersyteckiego Wydziału Wzrostu i Reprodukcji Rigshospitalet w Kopenhadze opowiada, że wyniki wcześniejszych studiów dot. wpływu kofeiny na męską płodność były niejasne. Najnowsze badanie objęło 2554 młodych mężczyzn, a jego autorzy chcieli sprawdzić, jak zwiększona konsumpcja napojów gazowanych z kofeiną oddziałuje na ich zdrowie reprodukcyjne.

Uczestników studium werbowano w latach 2001-2005 podczas obowiązkowych badań lekarskich oceniających przydatność do służby wojskowej. Mężczyźni wypełniali kwestionariusz na temat stylu życia i diety, w tym spożycia kofeiny pod różnymi postaciami. Poza tym poborowi musieli dostarczyć próbkę nasienia.

U osób z niskim-umiarkowanym ogólnym spożyciem kofeiny i coli (do 800 mg dziennie kofeiny i 14 półlitrowych butelek coli na tydzień) nie stwierdzono związku z jakością spermy, definiowaną w kategoriach koncentracji i liczby plemników. Jednak u panów konsumujących dużo kofeiny i/lub coli (ponad 800 mg dziennie i ponad 14 półlitrowych butelek coli tygodniowo) zidentyfikowano już zarówno zmniejszoną koncentrację, jak i liczebność komórek płciowych. Spadek był istotny statystycznie wyłącznie w przypadku coli. Panowie wypijający małe lub umiarkowane jej ilości (większość) mieli wyższą liczebność plemników – średnio 56 mln na mililitr. W przypadku 93 mężczyzn, którzy pochłaniali litr bądź więcej napoju na dobę, liczebność plemników była sporo mniejsza i wynosiła 35 mln na ml. Duńczycy nadmieniają, że nawet niższa z wymienionych wartości nadal mieści się w normie podawanej przez Światową Organizację Zdrowia, ale zredukowana liczebność gamet zwiększa ryzyko rozwoju niepłodności.

Zespół Jensen nie wykrył związku między kofeiną z kawy czy herbaty a obniżoną liczbą plemników w ejakulacie. Oznacza to, że za efekt ten odpowiada inny składnik napojów gazowanych lub tryb życia. Naukowcy stwierdzili także, że osoby pijące colę jadły mniej warzyw i owoców oraz więcej fast foodu od mężczyzn, którzy za nią nie przepadali. Jak widać, trudno stwierdzić, co dokładnie zmniejszało jakość spermy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

oj spoks,ja w sumie powinienem mieć zerowa płodność,od komórek,mikrofalówek,coli,alkoholu i setek innych rzeczy 8) a prezerwatyw i tak używam :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

w coli jest kwas fosforowy, może to on sam, może w połączeniu z innymi związkami lub rzeczami? chętnie poczekam na dalsze badania, aczkolwiek jako student stomatologii coli mówię nie, rozpuszcza szkliwo i zawiera dużo cukru, co nie wpływa tylko na zęby ale i na zdrowie ogólne. Colę mogę jedynie polecić jako główny napój w krajach azjatyckich, afrykańskich i południowo amerykańskich, na prawdę pomaga na problemy żołądkowe :D

aha, i pamiętajcie że nie można myć zębów zaraz po wypiciu coli, dopiero po jakichś 30 minutach ;) (to samo tyczy soku cytrynowego i grejpfrutowego)  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
niskim-umiarkowanym ogólnym spożyciem kofeiny i coli (do 800 mg dziennie kofeiny i 14 półlitrowych butelek coli na tydzień)

Litr coli dziennie to jest umiarkowane spożycie? Łomatko.

Share this post


Link to post
Share on other sites
(do 800 mg dziennie kofeiny i 14 półlitrowych butelek coli na tydzień)
(ponad 800 mg dziennie i ponad 14 półlitrowych butelek coli tygodniowo)

 

Genialnie ustalili przedziały, genialnie...

W ogóle badanie z TYŁU wzięte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

800mg kofeiny nie da się utoczyć z 1 litra coli.

WhizzKid wyczaił sprawe.

(no chyba że,jak wynika z tekstu 800mg+litr coli dziennie,to może byc możliwe)

"Wydziału Wzrostu i Reprodukcji Rigshospitalet też jest fajny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha, właśnie, dawka kofeiny, na farmakologii uczyli mnie że dzienna dawna kofeiny to 300-500 mg. I bardziej tej informacji bym się trzymał.

 

może rzeczywiście żart Prima aprilis?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...