Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Krzysiekk86

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Zawartość dodana przez Krzysiekk86

  1. Polecam zainteresowanym tematem obejrzeć filmiki na youtube o badaniach prof. Alana Snydera z Sydney. Są to fragmenty programu, który był emitowany bodajze na discovery. Jak dla mnie rewelacja.
  2. Zazwyczaj pisze "naukowcy z kądśtam" Marna to informacja. Gdyby były nazwiska i data publikacji to byłoby git.
  3. "Ale w kontroli wykazano, że początkowa stymulacja nie wystarcza" A wykazano, ze nie była konieczna? "Tylko ciągle nie wytłumaczyłeś, co miałoby trzeć w takiej hodowli komórkowej - powietrze w inkubatorze?" Bo nie wiem jak wyglądał ekperyment. Jeśli był przepływ powietrza to tak. Jeśli nie było, to nie.
  4. -> p53 Chodzi mi o protekcjonalność w tym zdaniu. -> mikroos "Bez tych bodźców wykazali że kom. embrionalne rozwiną się w kierunku kom. dróg oddechowych przy kontakcie z powietrzem" No.. wg pierwszego posta w temacie nie wykazali. Najpierw stymulowali czynnikami wzrostu a dopiero potem powietrzem "Takie częste są nowotwory jelita grubego, żołądka, zamiast wycinać, przeszczepić wyhodowany kawałek. Marzenia..." Nie wierzysz w inżynierię tkankową? A to czemu? "Tarcie jest wg mnie zdecydowanie zbyt mało swoistym bodźcem, żeby mogło decydować o kierunku różnicowania." Wg mnie też. Ale wespół z całą gamą czynników wzrostowoch już nie koniecznie.
  5. Mam sugestię odnośnie podawania źródeł. Podajcie je! źródłem nie jest "CNN" czy "Salk Institute" ale conajmniej nazwisko autora i tytuł pracy. Najlepiej jeszcze data i czasopismo. Mam ustawione newsy z tego portalu na RSS i czasem chciałbym zajrzeć do pracy źródłowej i muszę bawić się w kreta. Druga sprawa, że w RSS powyżej mam kilka innych źródeł popularnonaukowych i naukowych anglojęzycznych i newsy z Kopalni Wiedzy są czasem łudząco do nich podobne. Czyżby to było zwykłe tłumaczenie a tłumacz nawet nie zajrzał do pracy źródłowej? :
  6. Dokładnie. Tarcie. Jeśli popatrzysz na komórki pod mikroskopem i wyindukujesz przepływ pożywki (np pipetą), to zobaczysz jak się odchylają. Komórki, z których powstają komórki nablonkowe płuc być może są wrażliwsze, więc wystarczy im mniejsze tarcie. Jasne że wchodzą. Przeczytaj jednak jaki tytuł ma ten temat. Rozważaliście jak ruch powietrza wpływa na nabłonek płuc. Hipoteza 1: Wysychanie Słaba strona: W rozwoju embrionalnym nie wysychają a się formuję ALE: Może ruch powietrza nie jest potrzebny do rozwoju płuc. Zaczyna odgrywac swoją rolę dopiero po urodzeniu. Hipoteza 2: Bodziec mechaniczny Mocne strony: - wiadomo, że komórki odbierają bodźce mechaniczne - w życiu płodowym mogłyby rejestrować ruch cieczy (zaznaczam, ze nie wiem czy płód wykonuje "pseudooddechowe" ruchy) Takie uwagi są nie ten teges, zwłaszcza jeśli nie zna się stanu wiedzy rozmówcy. Pozdrawiam
  7. W doświadczeniu aż prosi się, zeby wykonać kontrolę ze ściśle zdefiniowanymi mieszankami gazów. Do autora: Piszesz "ukierunkowanie procesu różnicowania embrionalnych komórek macierzystych w sposób niezależny od chemicznych czynników wzrostowych" a potem "Powierzchnię membrany zalano z kolei specjalną pożywką zawierającą dodatkowe czynniki stymulujące przemianę w dojrzałe komórki dróg oddechowych." Coś nie tak Czy autorzy publikacji użyli takiego sformuowania? Do autora i p53: Czemu uważacie że to wysuszenie? Mnie bardziej prawdopodobne wydaje się oddziaływanie mechaniczne, które komórki na pewno rejestrują. BTW, w rozwoju embrionalnym nie ma gazowego powietrza a płuca też się rozwijają. Czy autorzy publikacji to wyjaśnili? Pozdrawiam, K
  8. Informacja w genie zapisana jest w sekwencji. Dlatego zmiana na poziomie genu oznacza imho zmianę sekwencji. Jednak oceniać to bardziej filozofowi zajmującemu się logiką -> iMeme Nie wgłębiałem się nigdy w tą tematykę, ale z tego co wyskakuje na pubmedzie (www.pubmed.com) po wpisaniu "epigenetic inheritance" wynika że mogą się przenosić na potomstwo. Czy to już niepodważalny fakt - nie wiem.
  9. Stwierdzenie "zmiany na poziomie genów" sugeruje mutacje/zmiany informacji genetycznej. Do tego nie dochodzi. Moim zdaniem bardziej poprawne byłoby stwierdzenie "zmiany na poziomie chromatyny". Zmiany epigenetyczne nie zmieniają informacji genetycznej tylko regulują aktywność transkrypcyjną obszarów chromatyny.
  10. Dobra... ale jak osiągnąć prędkość relatywistyczną, żeby można było wykorzystać napęd?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...