Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Wygląda na to, że spadająca z wiekiem zdolność filtrowania niepotrzebnych informacji, czyli regulacji uwagi, może dawać starszym osobom pewną przewagę pamięciową nad młodymi, o której nikt wcześniej nie miał pojęcia.

Doktorantka Uniwersytetu w Toronto Karen Campbell, której prace nadzorowała dr Lynn Hasher z Rotman Research Institute, zauważyła, że seniorzy stosują – zazwyczaj bez udziału świadomości – tzw. hiperkodowanie informacji, czyli łączą je z innymi, które pojawią się w tym samym czasie.

Odkryliśmy, że starsze mózgi nie tylko rzadziej hamują nieadekwatne informacje [...], ale i zaczynają łączyć istotne oraz nieistotne strzępy informacji i domyślnie transferować tę wiedzę na późniejsze zadania pamięciowe – wyjaśnia Campbell.

W ramach studium 24 młodszych dorosłych (17-29 lat) i 24 starszych dorosłych (60-73 lata) brało udział w dwóch komputerowych testach pamięciowych. Były one oddzielone 10-minutową przerwą. Podczas pierwszego zadania pokazano im serię obrazków, na które nałożono niezwiązane z ich tematyką słowa, np. na wizerunku ptaka widniał wyraz "skakać". Badanych poinstruowano, by ignorowali słowa i koncentrowali się tylko na rysunku. Za każdym razem, gdy ten sam rysunek ukazywał się dwa razy z rzędu, należało nacisnąć spację. Po przerwie ochotnicy musieli sobie przypominać pary obrazek-wyraz z pierwszego zadania, gdyż pokazano im 3 rodzaje par: 1) zachowane (rysunki ze słowami z początkowego testu), 2) zaburzone (rysunek z innym napisem niż w pierwszym zadaniu) oraz 3) nowe (nowy obrazek z nowym słowem). W przypadku par z pierwszej kategorii starsi dorośli osiągnęli o 30% lepsze wyniki od młodszych.

Wg Hasher, dysponowanie wiedzą o współwystępowaniu pozornie niezwiązanych zjawisk, faktów itp. pozwala starszym osobom podejmować lepsze decyzje. Dzieje się tak, ponieważ są w stanie zebrać więcej informacji na dany temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm... no ale w dobie, gdy jesteśmy bombardowani nadmiarem informacji, to zapamiętywanie wszystkiego nie zawsze jest dobre.. czasem prowadzi do mętliku informacyjnego. Albo na przykład można dać się nabrać na sformułowania typu 'nowy trójwymiarowy zapach' - dostajemy nową informację, która jest bełkotem. I ten bełkot powinien zostać odfiltrowany - po odfiltrowaniu go ze współczesnych treści okazuje się często, że np w reklamie nie powiedzieli nic istotnego, że politycy nie zaprezentowali żadnych merytorycznych argumentów i tak dalej..

 

Poza tym nasuwa mi się jeszcze jedna rzecz - po prostu osoby starsze nie umiały wykonywać poleceń lub nie rozumiały czego się od nich wymaga - przecież w instrukcji wyraźnie zaznaczone było, aby ignorować wyrazy, co też część młodszych ludzi zrobiła (słabszy wynik w drugim etapie).

 

A to jest w dzisiejszych czasach ważne, żeby rozumieć polecenia. Bo nikt nie zapłaci za pracę, o którą nas nie prosił, to raz - a dwa, nieraz można jeszcze dostać za to karę, jak się okażemy zbyt uczynni itd..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ależ tu nie chodziło o to że seniorzy zapamiętywali słowa celowo - oni tak samo jak młodsi ignorowali słowa, tylko ich mózg podświadomie tego nie robił.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...