Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Google przeprasza chińskich pisarzy

Recommended Posts

Google przeprosiło chińskich autorów za to, że bez zgody zeskanowało i umieściło ich dzieła w swoim online'owym katalogu. Przeprosiny Google'a zostały opublikowane na witryny Stowarzyszenia Chińskich Pisarzy. Można je było usłyszeć też w wiadomościach nadanych przez chińską telewizję, w których pojawił się Erik Hartmann, przedstawiciel Google Books na rejon Azji i Pacyfiku.

Wyszukiwarkowy gigant obiecał, że więcej bez zgody chińskich autorów nie będzie skanował ich dzieł. Ma też zamiar rozwiązać już istniejący spór. Twórcy zeskanowanych dzieł domagają się bowiem odszkodowania.

Koncern podkreśla, że przestrzega praw autorskich, gdyż udostępnia tylko fragmenty dzieł. Przedstawiciele firmy przypominają, że autorzy zawsze mogą zażądać usunięcia ich książek z Google Books.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Koncern podkreśla, że przestrzega praw autorskich, gdyż udostępnia tylko fragmenty dzieł. Przedstawiciele firmy przypominają, że autorzy zawsze mogą zażądać usunięcia ich książek z Google Books."

Jak to prawnie wygląda ? Mogę sobie na swojej stronie udostępniać fragmenty książek, artykułów itp ? I jak jest określone pojęcie "fragment" ? W procentach, czy może fragment = nie całość ?

W obu (teoretycznych) przypadkach można by to obejść albo udostępniając 10 x 10%, albo wycinając z całości nazwisko autora :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

W obu (teoretycznych) przypadkach można by to obejść albo udostępniając 10 x 10%, albo wycinając z całości nazwisko autora ;)

No ba - ja bym się ograniczył do wycięcia pustych stron i okładek + części "kilka słów od autora" i "książkę poswięcam..." :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...