Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Francuz Fabrice Bellard poinformował o pobiciu rekordu świata w dokładności wyliczenia liczby Pi. Obliczył on ją z niezwykłą precyzją 2,7 biliona miejsc po przecinku. Dotychczasowy rekord - 2,5 biliona miejsc po przecinku - należał do superkomputera T2K Open który w momencie jego pobicia (sierpień 2009), był 47. najpotężniejszym komputerem na świecie.

O osiągnięciu Bellarda warto wspomnieć chociażby dlatego, że dokonał obliczeń na... domowym pececie. Maszyna korzystała z procesora Core i7 taktowanego zegarem o częstotliwości 2,93 GHz, 6 gigabajtów RAM oraz pięciu 1,5-terabajtowych dysków twardych skonfigurowanych w macierz RAID 0. Systemem operacyjnym był 64-bitowy Red Hat Fedora 10.

Obliczenia pochłonęły 2,5 terabajta miejsca na dysku. Trwały one 103 dni. Kolejne 13 dni zajęła ich weryfikacja, która była jedynym etapem, gdy Ballard skorzystał z większej liczby komputerów, gdyż na jej potrzeby zaprzągł sieć 9 komputerów. Następnie przez 12 dni jego pecet konwertował wynik binarny na dziesiętny, a później przez 3 dni sprawdzał prawidłowość konwersji. Całość obliczeń zajęła więc 131 dni.

Część wyliczeń można zobaczyć w Sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2,7 biliona nie miliarda. Dokładnie 2699999990000. Błąd wziął się z różnicy między angielskim a polskim "bilionem".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można lekko zmodyfikowaną wersje przesłać na osnews ? Tam taki news będzie pożądany ze względu na system użyty do ich wykonania :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No super wreszcie dokładnie można będzie wyliczyć obwód koła o średnicy 1m , a co za tym idzie liczbę atomów na jego obwodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<p>Francuz Fabrice Bellard poinformował o pobiciu <strong>rekordu świata w dokładności wyliczenia liczby Pi</strong>. Obliczył on ją z niezwykłą precyzją <strong>2,7 biliona miejsc po przecinku</strong>. Dotychczasowy rekord - 2,5 biliona miejsc po przecinku - należał do superkomputera T2K Open który w momencie jego pobicia (sierpień 2009), był 47. najpotężniejszym komputerem na świecie.</p>    <p>O osiągnięciu Bellarda warto wspomnieć chociażby dlatego, że dokonał obliczeń na... domowym pececie. Maszyna korzystała z procesora Core i7 taktowanego zegarem o częstotliwości 2,93 GHz, 6 gigabajtów RAM oraz pięciu 1,5-terabajtowych dysków twardych skonfigurowanych w macierz RAID 0. Systemem operacyjnym był 64-bitowy Red Hat Fedora 10.</p>    <p>Obliczenia pochłonęły 2,5 terabajta miejsca na dysku. Trwały one 103 dni. Kolejne 13 dni zajęła ich weryfikacja, która była jedynym etapem, gdy Ballard skorzystał z większej liczby komputerów, gdyż na jej potrzeby zaprzągł sieć 9 komputerów. Następnie przez 12 dni jego pecet konwertował wynik binarny na dziesiętny, a później przez 3 dni sprawdzał prawidłowość konwersji. Całość obliczeń zajęła więc 131 dni.</p><p>Część wyliczeń <a href="http://bellard.org/pi/pi2700e9/pidigits.html" target="_blank" title="Liczba Pi">można zobaczyć</a> w Sieci. </p>

 

red hat i fedora to dwie rozne dystrybucje linuxa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Sześćdziesięcioletni Akira Haraguchi wyrecytował wczoraj z pamięci 100 tys. miejsc po przecinku liczby pi. Zajęło mu to 16 godzin. Pobił w ten sposób własny rekord z 1995 roku. Wtedy jednak doszedł "tylko" do 83431. miejsca po przecinku. Wydarzenie miało miejsce w Kisarazu na wschodzie Tokio. Podczas bicia rekordu Haraguchi robił sobie co dwie godziny pięciominutowe przerwy na odpoczynek i małą przekąskę w postaci kulek z ryżu.
      Liczba pi fascynuje naukowców, a zwłaszcza matematyków, od stuleci. Oznacza stosunek obwodu okręgu do jego średnicy. Zazwyczaj podaje się jej wartość w skróconej formie, do 3. miejsca po przecinku (3,141).
      W Księdze rekordów Guinnessa nie widnieje nazwisko Haraguchiego. Oficjalnie rekord należy do innego Japończyka, Hiroyuki Goto, który również w 1995 roku wyrecytował 42195 miejsc po przecinku słynnej liczby pi.
      Rzecznik 60-latka, Naoki Fujii, powiedział, że podczas próby bicia rekordu wszystkie czynności jego pracodawcy dokładnie filmowano, by móc potem dostarczyć taśmę do weryfikacji odpowiedniemu komitetowi.
      Haraguchi rozpoczął recytację w środę o 9 rano, swój wcześniejszy rekord wyrównał w nocy ze środy na czwartek, do 100-tysięcznej liczby po przecinku doszedł o pierwszej dwadzieścia osiem w czwartek.
      W 2002 roku matematycy z Uniwersytetu Tokijskiego, korzystając z pomocy superkomputera, pobili rekord świata, odczytując w liczbie pi 1,24 bln miejsc po przecinku.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...