Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Dwójka amerykańskich naukowców przedstawiła wyliczenia, z których wynika, że za 75-80 lat dojdziemy do kresu możliwości dalszego zwiększania mocy obliczeniowej komputerów. Jeśli Prawo Moore'a nadal będzie obowiązywało i komputery będą o 100% zwięĸszały swoją moc co mniej więcej dwa lata, to około roku 2085 nie będzie możliwe dalsze ich przyspieszanie. Granicę wyznaczy prędkość światła.

Lev Levitin i Tommaso Toffoli z Boston University opublikowali swoje wyliczenia w Physical Review Letters. Oparli się przy tym na pracach Levitina z lat 80. ubiegłego wieku. Uczony wyróżnił wówczas najprostszą kwantową operację, która musi być wykonana w kwantowych systemach obliczeniowych. Teraz obaj naukowcy obliczyli najkrótszy czas, potrzebny do jej wykonania. Z ich wyliczeń wynika, że idealny komputer kwantowy będzie w stanie wykonać w ciągu sekundy 10 biliardów operacji więcej, niż obecne najbardziej zaawansowane procesory. Jeśli zatem Prawo Moore'a zachowa ważność, wydajność taka zostanie osiągnięta jeszcze przed końcem bieżącego wieku.

Wyliczenie Levitina i Toffoliego opiera się jednak na Prawie Moore'a. Scott Aaronson z MIT-u uważa, że założenie takie jest jednak wyjątkowo optymistyczne. Jego zdaniem Prawo Moore'a nie przetrwa kolejnych 20 lat. Oczywiście nie oznacza to, że naukowcy z Boston University się mylą. Aaronson jest zadowolony ze znalezienia granicy rozwoju komputerów. Z punktu widzenia teoretyka, bardzo dobrze jest wiedzieć, że są nieprzekraczalne granice. Można stwierdzić, że to rozczarowujące, iż nie będziemy w stanie budować nieskończenie szybkich komputerów, jednak jeśli mielibyśmy teorię fizyczną, która pozwala na tworzenie nieskończenie szybkich maszyn liczących, to by znaczyło, że coś jest nie tak z tą teorią.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponad 10 lat temu (o ile pamięć nie myli) w Wiedzy i Życiu widziałem znacznie ciekawsze wyliczenie. Co prawda nie chodziło o termin, a prędkość, ale zamiana jednego w drugie z użyciem prawa Moore'a jest banalna.

 

Wyliczenie bazowało na zestawieniu możliwości odprowadzania ciepła z określonej objętości materii oraz energii potrzebnej do zmiany spinu elektronowego (to zostało uznane za najbardziej elementarną operację "binarną", jaką w ogóle da się wykonać). Podejrzewam, że artykuł jeszcze da się znaleźć w archiwum WiŻ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zainteresował mnie Pan tym artykułem na WiŻ, niestety narazie po krótkich poszukiwaniach nie udało mi się go znaleźć.

 

Przypomniało mi się jednak, że niedawno czytałem krótką pracę naukową, której celem było oszacowanie górnego ograniczenia ilości elementarnych operacji binarnych wykonanych przez wszechświat od początku jego istnienia. Tak się składa, że tam też są poruszane zagadnienia o których Pan wspomniał (ciepło, szybkość, elementarne operacje jako spiny), sam artykuł ma już 8 lat, zatem pewnie jest on podobny do tego artykułu z WiŻ.

 

A oto sam artykuł dla zainteresowanych: ;)

http://arxiv.org/abs/quant-ph/0110141

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli, psiakość, nie dożyjemy czasów, kiedy zamiast wymagać coraz to nowszego sprzętu, zacznie się optymalizować kod programu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...