Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

pitoko

Users
 • Content Count

  11
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About pitoko

 • Rank
  Fuks

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem
 1. Ciekawy artykuł - zastanawiam się konkretnie jakiego rzędu temperatury mogły być wtedy na lądzie? Ciekawe też jakie ekstremelne temperatury mogły panować w innych epokach? Narazie znalazłem następującą ciekawostkę:
 2. Ciekawy artykuł... inne źródła na które natrafiałem pisały, że elektron nie ma żadnej struktury bo jest po prostu punktem. Najbardziej mnie tu jednak zaszokowało to, że ma on jakiekolwiek odchylenie idealnej sfery. Czy może to oznaczać, że jest on zbudowany z jeszcze mniejszych cząsteczek?
 3. Przychodzi mi na myśl Facebook i ich "nowy profil", hehe. Co z tego, że może być lepszy, użytkownicy nie lubią gdy wciska im się coś na siłę (a niedługo każdy będzie na niego przerzucony).
 4. Pierwsze przecieki! http://wiadomosci.onet.pl/ciekawostki/rewolucyjne-odkrycie-naukowcow-z-nasa,1,4014259,wiadomosc.html
 5. Ciekawy news, ale przydały by się jakieś szczegóły - np. ile było tych kwiatów. W przypadku problemu komiwojażera znane są proste algorytmy, które w krótkim czasie znajdują przybliżone rozwiązanie. Oczywiście gdy liczba miast jest dość mała to często to "przybliżone" rozwiązanie może być jednocześnie rozwiązaniem optymalnym (czyli najkrótszym możliwym). Zatem przypuszczalnie mózg trzmiela nie "wyrasta" ponad klasyczny model obliczeń, ale i tak wciąż zaskakuje człowieka swoim dostosowaniem do pewnego wycinka rzeczywistości (w tym przypadku minimalizacją zużycia energi)
 6. Wykorzystanie GPU w superkomputerach znacznie zwiększa teoretyczną moc obliczeniową ale do zastosowań praktycznych jest ona trochę "naciągana". Zresztą byłem kiedyś na prezentacji jednego z polskich klastrów i spotkałem się z określeniem, że są to "dopalacze". Łatwiej jest zapełnić większość jednostek obliczeniowych tradycyjnego procesora, przy implementacjach GPU często osiągnięcie ułamka z całkowitej teoretycznej wydajności jest trudne.
 7. Jest to jeden z problemów matematycznych, który kłóci się z moją intuicją, ale racjonalnie tłumaczę go tak: 1) jeśli nie będziesz zmieniał pudełka, to to czy dodatkowa bramka została odsłonięta czy nie, nie zmienia szansy wygranej = 1/3 2) natomiast jeśli planujesz zmianę pudełka w przyszłości to, jest 1/3 szansy, że na początku wskażesz bramkę w której jest nagroda. Wówczas prowadzący odsłoni jedną z pustych bramek i oczywiście "zmiana bramki" skutkuje przegraną i jest 2/3 szansy (bo są 2 puste), że na poczatku wzkażesz bramkę w której nie ma nagrody. Wówczas prowadzący odsłoni drugą z pustych bramek i wówczas "zmiana bramki" zmienia bramkę na wygrywającą. Więc w drugim przypadku mamy (1/3 * 0 + 2/3 * 1) = 2/3
 8. @cyberant Znam tylko podstawy działania mózgu, więc proszę ewentualnie mądrzejszych ludzi o poprawienie mnie, ale wydaje mi się, że użytkownik cyberant trochę przekolorowuje zdolności mózgu Tak jak z całym organizmem - różne częsci ciała realizują różne funkcje, tak podobnie jest z mózgiem - inne jego cześci odpowiadają za mowę, rozpoznawanie twarzy, myślenie, kontrolowanie akcji serca itd itd. Dodatkowo pewnych funkcji można się łatwo nauczyć tylko na pewnych etapach życia - np osoba, która zaczęła widzieć dopiero jako dorosły, będzie miała bardzo duże problemy z nauczeniem się "przetwarzania" obrazu w takim wieku (rozpoznawaniem krawędzi, odległości itd). Podobnie osoba, która doznała uszkodzenia części mózgu odpowiadającej za rozpoznawanie twarzy, już przypuszczalnie się tego nie nauczy, inna cześć mózgu nie przejmie tej zdolności. Mózg to nie jest uniwersalny równoległy procesor, tak elastyczny, że może swobodnie dzielić w sobie zadania do wykonania, bardziej przypomina on "żywe" złączenie hardware'u z software'm. Odnośnie mrówki - w tym temacie też nie jestem ekspertem, ale jeśli miałbym szacować, to myślę, że mrówka prawie na pewno nie jest świadoma swego życia... Bardziej bym ją porównał do małego układu analogowego, który powstał i udoskonalał się (chodzenie, zbieranie pokarmu, odnajdowanie ścieżek, budowanie mrowiska) w wyniku selekcji naturalnych. No i wyszło tak, że mrówkom, bardziej opłacalnie (reprodukcyjnie) jest żyć w dużej grupie...
 9. Może i zapłacili za propagowanie... ale ja tam nie narzekam, wręcz przeciwnie
 10. Zainteresował mnie Pan tym artykułem na WiŻ, niestety narazie po krótkich poszukiwaniach nie udało mi się go znaleźć. Przypomniało mi się jednak, że niedawno czytałem krótką pracę naukową, której celem było oszacowanie górnego ograniczenia ilości elementarnych operacji binarnych wykonanych przez wszechświat od początku jego istnienia. Tak się składa, że tam też są poruszane zagadnienia o których Pan wspomniał (ciepło, szybkość, elementarne operacje jako spiny), sam artykuł ma już 8 lat, zatem pewnie jest on podobny do tego artykułu z WiŻ. A oto sam artykuł dla zainteresowanych: http://arxiv.org/abs/quant-ph/0110141
 11. A może miał Pan na myśli pas asteroidów znajdujący się pomiędzy Marsem a Jowiszem? Pas Krupiera znajduje się trochę dalej... Jeśli swoją wypowiedzią sugerował się Pan tym co było w ostatnim wydaniu tygodnika "Angora", to tam pisali właśnie o tym pierwszym :-)
×
×
 • Create New...