Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Dotychczas uważano, że woda znajdująca się na Księżycu jest zamknięta w postaci lodu w niektórych miejscach Srebrnego Globu. Najnowsze dane wskazują jednak, że wody jest znacznie więcej i jest ona dość równomiernie rozłożona. To oznacza, że przyszłe ekspedycje naukowe będą mogły korzystać z księżycowej wody.

Dane z trzech satelitów, które w ostatnich latach okrążyły Księżyc wskazują, że przynajmniej w niektórych jego rejonach pod powierzchnią znajduje się warstwa wody.

Zespół naukowców z Brown University, University of Maryland i U.S. Geological Survey przeanalizował dane z pomiarów dostarczoncych przez sondy Cassini, Deep Impact i indyjską Chandrayaan 1. Instrumenty wszystkich pojazdów wykazały obecność powiązanych tlenu i wodoru w wielu miejscach Księżyca. Również tam, gdzie za dania temperatury sięgają punktu wrzenia wody. Najwięcej znaleziono je w pobliżu obu biegunów.

Samo istnienie OH nie jest jeszcze mocnym dowodem występowanie wody. Może być to hydroksyl. Jednak badacze z University of Maryland znaleźli we wskazaniach sondy Deep Space dowody na występowanie zarówno wody jak i hydroksylu. Lori Feaga i Jessica Sunshine uważają, że w tonie gruntu można znaleźć około litra wody.

Nawet w przyszłości pozyskanie tej wody może być trudne. Jest jednak i dobra wiadomość. Gdy powierzchnia Księżyca się ogrzewa, woda migruje w kierunku biegunów, gdzie koncentruje się w takich ilościach, że być może już teraz będzie użyteczna. Odpowiedź na pytanie, ile jest jej na biegunach, możemy poznać już wkrótce. NASA ma bowiem zamiar "zbombardować" Księżyc i przeanalizować uzyskane dzięki temu próbki.

Uczeni nie wiedzą na pewno, skąd na Księżycu woda. Istnieje kilka możliwych odpowiedzi. Jedna z teorii zakłada, że mogła być ona przyniesiona przez komety. Z kolei inna mówi o meteorytach, których bombardowanie przyczyniło się do odsłonięcia zbiorników istniejących pod powierzchnią ziemskiego satelity. Możliwe też, że w tworzeniu wody ma udział wiatr słoneczny, składający się z wodoru i helu. Niewykluczone, że wodór wiąże się z obecnym w gruncie księżycowym tlenem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lori Feaga i Jessica Sunshine uważają, że powierzchnia Księżyca zawiera mniej więcej tyle wody, co kości. Oznacza to, że w tonie gruntu można znaleźć około litra wody.

Mam poważne wątpliwości do tego tłumaczenia.

The moon remains drier than any desert on Earth, but the water is said to exist on the moon in very small quantities. One ton of the top layer of the lunar surface would hold about 32 ounces of water, researchers said. 

32 uncje to jakieś niecałe 900 gramów, więc niby niewielka różnica, ale skąd ta kość? Wydaje mi się, że stąd:

While scientists continued to suspect that water ice deposits could be found in the coldest spots of south pole craters that never saw sunlight, the consensus became that the rest of the moon was bone dry.

"Bone dry" („suchy jak kość") to idiom, który oznacza to, co w polskim „suchy jak pieprz” i jest przenośnią, a nie porównaniem ilości zawartej wody. ;)

 

Być może to nie tyle kwestia tłumaczenia, co źródła: LA Times? Raczej nie ufałbym pismakom latimes.com bardziej, niż wyrobnikom gazeta.pl, czy tvn24.pl, z których nieraz już się śmiano. Podejrzliwie każe mi to patrzeć na całość artykułu, w którym kto wie, jakie jeszcze są przekręcenia i naciągnięcia.

Warto by chyba jeszcze raz przejrzeć całość posiłkując się bardziej wiarygodnym źródłem.  Moje cytaty pochodzą stąd: http://www.space.com/scienceastronomy/090923-moon-water-discovery.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

A 900 ml to 900 g, więc wszystko zaczyna się chyba zgadzać :P

 

Swoją drogą, szacun dla Jurgiego za wychwytywanie takich niuansików językowych ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z kolei inna mówi o meteorytach, których bombardowanie przyczyniło się do odsłonięcia zbiorników istniejących pod powierzchnią planety.

 

Księżyc to nie planeta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli prawdziwa jest hipoteza, wywodząca księżyc z oderwanego fragmentu ziemskiego płaszcza, to głębiej tej wody może w nim być nawet więcej, niż w regolicie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...