Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

NASA poinformowała o znalezieniu w przestrzeni kosmicznej składników niezbędnych do powstania życia. W próbkach pobranych z komety Wild 2 przez sondę Stardust odkryto glicynę czyli najprostszy z aminokwasów wchodzących w skład białek. Nasze odkrycie wspiera teorię mówiącą, że niektóre ze składników koniecznych do pojawienia się życia powstały w kosmosie i zostały dostarczone na Ziemię przez meteoryty lub komety - mówi doktor Jamie Elsila z Goddard Space Flight Center. Z jej opinią zgadza się doktor Carl Pilcher, dyrektor Instytutu Astrobiologii NASA.

Sonda Stardust przeszła przez ogon komety Wild 2 w styczniu 2004 roku. Urządzenie wykorzystało aerożel do zebrania próbek gazu i pyłu tworzącego ogon komety. Dwa lata później, 15 stycznia 2006 roku próbki zostały dostarczone na Ziemię. Od tamtej pory są przedmiotem badań, które mają odpowiedzieć na pytania dotyczące formowania się komet i historii Układu Słonecznego.

Zespołowi z NASA aż dwa lata zajęło testowanie i ulepszanie sprzętu tak, by możliwe było zbadanie mikroskopijnej ilości zachowanych próbek.

Glicynę odkryto w nich już wcześniej, jednak nie było pewności, czy próbki nie zostały zanieczyszczone na Ziemi. Istniała obawa, że dostała się ona na pokład Stardusta w czasie budowy sondy. Dopiero najnowsze badania, podczas których wykonano analizy izotopów, wykazały, że aminokwas nie pochodzi z Ziemi. Okazało się bowiem, że znaleziona glicyna zawiera więcej izotopu węgla 13C niż glicyna pochodzenia ziemskiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Biorąc pod uwagę, jak prostym związkiem jest glicyna, pewną naiwnością musi być brak wiary w możliwość jej spontanicznej syntezy :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mikroos, ale to chyba nie jest ważne czy glicyna powstała tam w sposób przypadkowy i można ją "spotkać" tam sporadycznie czy też jest ona stale występującym związkiem w kosmosie...

Chodzi o to, że możliwe jest iż dawno temu kometa lecąca na ziemię "zabrała" ze sobą kilka aminokwasów w tym glicynę, które znalazły się tam albo przypadkiem po spontanicznym samo-wytworzeniu czy też były tam bo jest ich tam pełno :D

 

Pozdrawiam :P 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@KrzysPog

 

masz rację :P ja sam jestem dość mocno przekonany, że związki przyniesione z kosmosu mogły mieć istotny udział w powstawaniu życia na Ziemi. Chodzi mi po prostu o to, że nawet jeśli jest to bardzo istotne odkrycie (bo wg mnie jest), było ono raczej kwestią czasu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...