Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Emocje wyrażane przez mowę wywołują w mózgu unikatowe wzorce aktywności. Co więcej, zdania nie muszą mieć sensu, a nawet składać się z istniejących słów. Ważne, że przekazują określone uczucia.

Do tej pory wiedziano, że pierwotna kora słuchowa w większym stopniu reaguje na emocjonalne wokalizacje niż na neutralną mowę. Na skanach nie udawało się jednak odróżnić jednego uczucia od innych.

Próbując rozwiązać problem, Thomas Ethofer i zespół z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Genewie zastosowali łącznie dwie metody: funkcjonalny rezonans magnetyczny i analizę wzorców multiwariancji (ang. multivariate pattern analysis, MVPA). W przeszłości naukowcy przyglądali się wzrostowi aktywności w poszczególnych rejonach, Szwajcarzy zwrócili uwagę na ogólne wzorce aktywności, co dało lepszy ogląd całości.

W eksperymencie wzięły udział 22 osoby. Słuchały one niby-zdania "ne kalibam sout molem", wypowiadanego przez dziesięciu aktorów na 5 sposobów: ze złością, smutkiem, ulgą, radością i neutralnie.

Dzięki MVPA można było nie tylko połączyć wzorce aktywności ze słyszanymi w głosie uczuciami, ale także zidentyfikować, co usłyszał badany, na podstawie oglądu obszarów rozświetlających się w jego mózgu.

Wszystko wskazuje na to, że pierwotna kora słuchowa nie tylko wykrywa dźwięk, ale też specjalizuje się w przetwarzaniu emocji. To ważna wskazówka w odniesieniu do diagnozowania i terapii zaburzeń na różne sposoby związanych z uczuciami, np. depresji, schizofrenii czy autyzmu.

No tak, bardzo się zdziwiłem jak myślałem o czymś i miałem pewne emocje.

Portem powiedziałem to - czułem się zupełnie inaczej choć z tą samą intencją. Jak inaczej? - zażarcie.

Gdy mam swojego rozmówcę i chce powiedzieć coś co wiem , że może się nie spodobać to jak próbuję zacząć to nie mogą mi te słowa przejść przez usta. Boje się tych innych emocji - które aplikuje mi mózg przez swoje unikalne wzorce. Niby wszystko w główce ułożone, a tu jakiś wzorzec wszystko zmienia - wtedy obszary kontroli w mózgu jakby tracą swoją moc, bo nagle zmieniła się konfiguracja rzeczy w odbiorze świata ;)

A co jeżeli ma się uszkodzone receptory dopaminowe lub słowotok?

Wtedy ta "emocjonalna pieczęć" przybiera inne barwy.

Można po samej wypowiedzi "Kocham Cię" sprawdzić, czy ktoś mówi to z uczuciem, czy neutralnie... Niby ok, ale co jeśli ktoś to wykorzysta dajmy na to na rozmowy z szefem ?

-Lubisz u nas pracować i dawać z siebie wszystko dla firmy?

- Ależ oczywiście szefuniu ;)

BEEEEEP!