Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Emocje wyrażane przez mowę wywołują w mózgu unikatowe wzorce aktywności. Co więcej, zdania nie muszą mieć sensu, a nawet składać się z istniejących słów. Ważne, że przekazują określone uczucia.

Do tej pory wiedziano, że pierwotna kora słuchowa w większym stopniu reaguje na emocjonalne wokalizacje niż na neutralną mowę. Na skanach nie udawało się jednak odróżnić jednego uczucia od innych.

Próbując rozwiązać problem, Thomas Ethofer i zespół z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Genewie zastosowali łącznie dwie metody: funkcjonalny rezonans magnetyczny i analizę wzorców multiwariancji (ang. multivariate pattern analysis, MVPA). W przeszłości naukowcy przyglądali się wzrostowi aktywności w poszczególnych rejonach, Szwajcarzy zwrócili uwagę na ogólne wzorce aktywności, co dało lepszy ogląd całości.

W eksperymencie wzięły udział 22 osoby. Słuchały one niby-zdania "ne kalibam sout molem", wypowiadanego przez dziesięciu aktorów na 5 sposobów: ze złością, smutkiem, ulgą, radością i neutralnie.

Dzięki MVPA można było nie tylko połączyć wzorce aktywności ze słyszanymi w głosie uczuciami, ale także zidentyfikować, co usłyszał badany, na podstawie oglądu obszarów rozświetlających się w jego mózgu.

Wszystko wskazuje na to, że pierwotna kora słuchowa nie tylko wykrywa dźwięk, ale też specjalizuje się w przetwarzaniu emocji. To ważna wskazówka w odniesieniu do diagnozowania i terapii zaburzeń na różne sposoby związanych z uczuciami, np. depresji, schizofrenii czy autyzmu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak, bardzo się zdziwiłem jak myślałem o czymś i miałem pewne emocje.

Portem powiedziałem to - czułem się zupełnie inaczej choć z tą samą intencją. Jak inaczej? - zażarcie.

Gdy mam swojego rozmówcę i chce powiedzieć coś co wiem , że może się nie spodobać to jak próbuję zacząć to nie mogą mi te słowa przejść przez usta. Boje się tych innych emocji - które aplikuje mi mózg przez swoje unikalne wzorce. Niby wszystko w główce ułożone, a tu jakiś wzorzec wszystko zmienia - wtedy obszary kontroli w mózgu jakby tracą swoją moc, bo nagle zmieniła się konfiguracja rzeczy w odbiorze świata ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co jeżeli ma się uszkodzone receptory dopaminowe lub słowotok?

Wtedy ta "emocjonalna pieczęć" przybiera inne barwy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Można po samej wypowiedzi "Kocham Cię" sprawdzić, czy ktoś mówi to z uczuciem, czy neutralnie... Niby ok, ale co jeśli ktoś to wykorzysta dajmy na to na rozmowy z szefem ?

-Lubisz u nas pracować i dawać z siebie wszystko dla firmy?

- Ależ oczywiście szefuniu ;)

BEEEEEP!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...