Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Chociaż bloki reklamowe są dla większości telewidzów denerwujące, okazuje się, że zdecydowanie nie doceniamy ich roli. I nie chodzi tu o wskazówki, które towary kupić ani o wrażenia estetyczne. Liczne badania psychologiczne wykazały, że to spoty powodują, że wyżej oceniamy przerywany nimi program.

Leif Nelson z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego oraz Tom Meyvis i Jeff Galak z Uniwersytetu Nowojorskiego stwierdzili, że choć ludzie tego nie zauważają, nawet przy najlepszej komedii czy najbardziej interesującym filmie sensacyjnym przyjemność czerpana z ich oglądania staje się z czasem coraz mniejsza. Gdy jednak pojawia się reklama, zostaje przerwany proces adaptacji i możliwe jest przywrócenie pierwotnego poziomu "rozrywkowości". Nie ma przy tym znaczenia, czy spot był zabawny lub nowatorski, czyli po prostu dobry. Ważne, że w ogóle był. Amerykanie podkreślają, że efekt ten jest ograniczony w przypadku osób, które adaptują się wolniej bądź słabiej oraz w odniesieniu do programów, które nie prowadzą do przywykania (habituacji), ponieważ obfitują, dajmy na to, w nagłe zwroty akcji.

Nelson śmieje się, że gdy opowiada o swoich wnioskach, słuchacze patrzą na niego z niedowierzaniem.

Jakiś czas temu psycholodzy przeprowadzili ciekawy eksperyment. Poprosili 87 studentów o obejrzenie odcinka sitcomu Taksówka. Połowa badanych zapoznała się z oryginalną wersją, którą można było zobaczyć na srebrnym ekranie: z reklamami sklepu jubilerskiego, kancelarii prawnej itp. Reszta oglądała serial komediowy ogołocony ze spotów. Po zakończeniu seansu ochotnicy mieli ocenić na 11-punktowej skali, jak bardzo podobał im się film. Proszono ich także o porównanie wrażeń z innym doskonale znanym sitcomem Szczęśliwe dni.

Okazało się, że osoby, które oglądały Taksówkę bez reklam, wolały Szczęśliwe dni, jednak studenci zaznajomieni z ofertą naszyjników i usługami adwokatów wyżej oceniali "swój" serial.

Opisane zjawisko nie ogranicza się wyłącznie do telewizji. Przerywanie masażu również spotęguje błogostan. Jeśli jednak doświadczenie jest nieprzyjemne, np. w uszach dźwięczy nam szum odkurzacza czy stukot młota pneumatycznego, niepożądane odczucia też się nasilą.

Nelson, Meyvis i Galak posuwają się nawet do tego, by twierdzić, że komercyjna telewizja wyewoluowała, by zwiększyć przyjemność odbiorców. Psychologiczne trio utrzymuje, że nawet jeśli ludzie nagrywają swoje ulubione programy, robią sobie przerwy na picie, jedzenie lub rozmowę telefoniczną. Kontrolowane wstawki mogą zatem stanowić rodzaj obopólnego interesu.

Niezależni specjaliści podkreślają, że rzadko kto jest w pełni świadomy, co go naprawdę uszczęśliwia, tym bardziej że zmienia się to w zależności od sytuacji i czasu. To dlatego porcjujemy sobie codzienne "głaski"...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Liczne badania psychologiczne wykazały, że to spoty powodują, że wyżej oceniamy przerywany nimi program.

 

Jasne półgodziny filmu i godzina  reklam (idą głośniej to nie jeden się budzi i wyłącza  telewizor).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Według mnie to bzdurne wnioski sobie Panowie wymyślili. Przerwany reklamami program/film okazuje się ciekawszy dlatego że jest porównywany z tym blokiem reklamowym. Nie dziwota że z tego porównania wychodzi zwycięsko - taka tylko moja teoria. Liczba badanych według mnie jest za mała na tak daleko idące wnioski - z których wynikać może że telewizja wprowadziła reklamy po to aby nas uszczęśliwić. Wcale nie mówię o finansach za te reklamy.

Osobiście preferuję filmy czy programy w wersjach bez przerywaczy - czy to znaczy że nie lubię być uszczęśliwiany ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgodzę się z tym artykułem tylko w przypadku ogólnie kiepskich programów. Gdy oglądam coś co naprawdę mnie interesuje - np. bardzo dobry film - to reklamy znacząco pogarszają moją przyjemność z jego oglądania, szczególnie że im lepszy program tym więcej reklam. :)

 

A że w telewizji "kiepskie" programy to znakomita większość, to efekt daje się w pełni zrozumieć!

Share this post


Link to post
Share on other sites

reklamy to zlo :) jak jeszcze ogladalem TV to poprostu zmienialem kanal na inny, przewaznie jakis muzyczny  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

No Ci panowie przyjęli ciekawą koncepcję, nie powiem, aczkolwiek też popieram przedmówców - zwłaszcza w dobie reklam trwających tak długo, że nieraz zapominam co oglądałem albo co się działo w tym co oglądałem ;)

 

Dla mnie jedynym pozytywnym aspektem reklam jest możliwość wyjścia do łazienki lub zrobienia sobie czegoś do jedzenia - ale przecież nie o to chodzi ich autorom :P

 

Ponadto, w dobie internetu i dvd, żądany film mogę sobie obejrzeć na komputerze, bez reklam, w lepszej jakości obrazu i dźwięku, zatrzymując go jeśli chcę coś zjeść lub iść do łazienki, a oprócz tego mając możliwość cofania i oglądania ponownie scen, których nie udało mi się w pełni uchwycić lub zauważyć w nich wszystkich detali.

 

Osobiście nie mam u siebie telewizora (choć planuję zakup tunera aby oglądać głównie Discovery Channel) i korzystam jedynie z komputera. On zapewnia mi więcej informacji i rozrywek, niż może dać telewizja :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepraszam, a kto finansował/zlecał te badania?

Może jestem jakimś ewenementem, ale u mnie przerwa reklamowa powoduje jedynie to, że mija mi zaciekawienie fabułą i najczęściej rezygnuję z oglądania dalszego ciągu. I wyłączam telewizor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...im lepszy program tym więcej reklam...

 

Nie do końca jest to prawda. (Oczywiście, jeżeli puszczają jakiś chłam o 2 w nocy, to reklam prawie nie ma).

Z tego co kiedyś mierzyłem (z zegarkiem w ręku), (na polsacie i tvn) reklamy najczęściej puszczane są w stałych odcinkach czasu i trwają tyle samo. ...I tu się pojawia względność czasu ;) ...czym lepszy program oglądaliśmy, tym bardziej nie możemy się doczekać końca bloku reklamowego i tym dłuższy nam się on wydaje :)

 

A co do samego artykułu, to może być w tym trochę prawdy. Nieraz czytamy na KW, o kolejnych aspektach życia, do których mózg się przyzwyczaja. (np. http://kopalniawiedzy.pl/zludzenie-neurony-ruch-pole-widzenia-reprezentacja-dr-Karin-Nordstrom-adaptacja-6940.html) moim zdaniem bardzo prawdopodobne jest, że do dobrego humoru też.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko ile tego dobrego humoru jest w tych reklamach ? Poza tym nie wszyscy lubią pewien rodzaj humoru serwowany w reklamach. Dodatkowo jak oglądam jakiś dramat i przerwą mi użalanie się nad światem jakąś komediową reklamą to raczej nie będę z tego zadowolony ;)

I muszę potwierdzić słowa Krystusa, odnośnie czasu reklam. Z tego co wiem czas reklamowy wykupuje się kilka miesięcy wcześniej i określa się plany reklamowe. Widziałem rozpiskę reklam jednej firmy z podziałem na czas wyświetlania - robi wrażenie. Data +3 miesiące od dzisiaj, godzina 19.57, 40-to sekundowy spot... i tym podobne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest simian raticus

Sama przerwa daje do myślenia (nie chodzi tutaj o rajd z przedpokoju/salonu/kanciapy do kuchni po prowiant). Ale samo odstawienie obrazu i fonii nasuwa dalszą genezę i pobudza ciekawość o ile przekaz był wartościowy i zainteresował obserwatora na tyle by kontynuować. TVP nadaje już za dużo przemocy, a komercyjne stacje jeszcze więcej papki odmóżdżającej. Zresztą "prawie" wszystko już zostało zekranizowane i zarchiwizowane. Pornografia kisi się we własnym sosie produkując ponad 13 tyś "filmów" rocznie, które pocięte są puszczane na kablówkach w wersjach "soft".

Horrorów jest stanowczo za dużo w dodatku często jest to remake żerujący na starym znanym lub mniej tytule, bądź inna wersja tego samego nakręcona na innym kontynencie.

Wszędzie zalew japońskiej mangi, a klasyczne bajki se-ma-for'u (lub Krecik, Wilk i Zając czy Sąsiedzi) nie robią zawrotnych karier we współczesnym świecie i nie każdy je zna (a to przecież mocarna klasyka i potencjał wychowawczo-kulturalny).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Od piątku (8 maja) w Singapurze trwają 2-tygodniowe testy robota-psa firmy Boston Dynamics. Poza godzinami szczytu Spot patroluje część Bishan-Ang Mo Kio Park, przypominając ludziom o społecznym dystansowaniu. Jeśli robot się sprawdzi, będzie patrolować także inne parki.
   Jak napisano w relacji prasowej National Parks Board, kontrolowany zdalnie Spot ma zmniejszyć siłę roboczą potrzebną do patrolowania parków i zminimalizować fizyczny kontakt między załogą, wolontariuszami [...] i odwiedzającymi.
   Spot jest wyposażony w kamery z funkcją analizy wideo, dzięki czemu możliwe jest oszacowanie liczby ludzi w parku. Czworonożny robot, któremu w okresie testowym towarzyszy oficer, będzie odtwarzać komunikat przypominający o zachowaniu bezpiecznych odległości. NParks podkreślają, że kamery robota nie pozwalają na śledzenie i/lub rozpoznawanie konkretnych osób. Nie będą też zbierane żadne dane osobowe.
   Spot dobrze sobie radzi w różnych rodzajach terenu. Potrafi omijać przeszkody, dlatego świetnie się nadaje do działania w publicznych parkach i ogrodach. Wyposażono go w algorytmy i czujniki bezpieczeństwa, dzięki którym wykrywa obiekty i ludzi na swojej trasie.
   Jeśli 2-tygodniowe testy zakończą się sukcesem, NParks wykorzystają Spoty także podczas porannego i wieczornego szczytu oraz w innych parkach, np. w Jurong Lake Gardens.
   W Singapurze Spoty są już wykorzystywane w izolatorium na terenie Changi Exhibition Centre, gdzie dostarczają pacjentom posiłki czy leki.
    


   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   We wrześniu firma Boston Dynamics ujawniła, że produkowany przez nią robot-pies Spot jest testowany podczas wykonywania takich zadań jak monitorowanie budów, sprawdzanie infrastruktury gazowej, energetycznej i paliwowej oraz w zadaniach związanych z bezpieczeństwem publicznym. Teraz dowiadujemy się, że Spot był przez 90 dni testowany przez jednostkę saperską Massachusetts State Police (MSP).
   American Civil Liberties Union (ACLU) zwrócila się o szczegółowe informacje na temat reklamowanego przez MSP na Facebooku wydarzenia pod tytułem „Robotyka w organach ścigania”. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że stanowa policja wypożyczyła Spota na 3 miesiące.
   Jak wyjaśnia rzecznik prasowy MSP, Spot był używany w roli zdalnego mobilnego urządzenia obserwacyjnego, które dostarczało policji obraz miejsc niebezpiecznych, gdzie mogły znajdować się np. materiały wybuchowe czy uzbrojeni przestępcy. Roboty to wartościowe narzędzia, gdyż mogą dostarczyć informacji o potencjalnie niebezpiecznych miejscach, stwierdził David Procopio.
   Spot wyposażony jest w kamerę rejestrującą obraz w promieniu 360 stopni i radzi sobie w nieprzyjaznym terenie. Może też przenosić ładunki o wadze do 14 kilogramów.
   We wrześniu Boston Dynamics rozpoczęła sprzedaż Spota wraz z SDK, dzięki czemu klienci mogą rozwijać własne aplikacje oraz lepiej kontrolować robota.
    


   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Zdaniem firmy analitycznej Parks Associates wkrótce na tabletach zagoszczą takie reklamy, jakie znamy z telewizji. Z badań firmy wynika, że już niemal 20% interesujących się technologią Amerykanów korzysta z tabletów w czasie oglądania telewizji.
   Gdy akcja filmu rozwija się powoli lub gdy właśnie wyświetlane są reklamy, osoby te sprawdzają na tabletach program telewizyjny i informacje na temat różnych pozycji. Rosnąca liczba takich konsumentów to łakomy kąsek dla reklamodawców. Tym bardziej, że im więcej osób będzie korzystało z tabletów przy okazji używania telewizji tym lepiej można będzie dobrać reklamy pod kątem zainteresowań konkretnej osoby.
   Bazująca na preferencjach technika dobierania reklam jest nazywana przez jej przeciwników i obrońców prywatności „ad stalking“. Jednak, jak się okazuje, aż 33% amerykańskich użytkowników internetu i telewizji nie ma nic przeciwko takiemu sposobowi dobierania wyświetlanych im reklam.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Amerykańskie media pracują nad systemami, które pozwolą w czasie rzeczywistym dostosowywać reklamy do gustów użytkowników. Będzie to możliwe dzięki śledzeniu i analizie komentarzy w serwisach społecznościowych.
   Specjaliści spodziewają się, że podczas najbliższych finałów Super Bowl około 5 milionów ludzi zasiądzie do Twittera i innych serwisów społecznościowych, by na bieżąco komentować wydarzenia. To olbrzymi wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy komentujących było 900 000. W internecie pojawi się zatem olbrzymia liczba opinii nie tylko o samych rozgrywkach, ale również o wyświetlanych reklamach. Bieżący rok będzie wielkim sprawdzianem przed tym, co jest planowane w roku 2013.
   Za rok stacje telewizyjne i reklamodawcy chcą dysponować systemem na bieżąco zbierającym i analizującym opinie, by błyskawicznie zmieniać plany i w kolejnym bloku reklamowym usunąć te klipy, które się widzom nie podobają, zastępując je treściami bardziej lubianymi.
   Trzeba będzie przygotować kilka reklam tego samego produktu i kilka wersji każdej reklamy. Będą one wyświetlane w zależności od tego, jakie komentarze będą się pojawiały zarówno na temat samej reklamy, jak i na temat wydarzeń na boisku - mówi Kate Sirkin, dyrektor ds. badań w Starcom MediaVest Group.
   W najbliższą sobotę firma Bluefin Labs, specjalizująca się w analizie mediów społecznościowych, po raz pierwszy upubliczni swoje analizy dotyczące reklam podczas Super Bowl. Będzie je można zobaczyć zaraz po rozgrywkach. Dotychczas takie dane były ujawniane tylko klientom firmy.
   Specjaliści podkreślają, że liczba komentarzy dotyczących tego, co można zobaczyć w telewizji, gwałtownie rośnie. Premiera pierwszego odcinka nowej serii reality show The Bachelor doczekała się 80 528 komentarzy, podczas gdy przed rokiem pierwszy odcinek nowej serii został skomentowany 13 966 razy. Nowy sezon Jersey Shore skomentowano 410 230 razy, a rok wcześniej - 69 829 razy.
   Internet, wbrew prognozom, nie tylko nie zabija telewizji, ale może jej pomagać. Średnia cena emisji pojedynczej reklamy podczas tegorocznego Super Bowl wyniesie 3,5 miliona dolarów. Anheuser-Busch, producent m.in. Budweisera, przygotował 6 różnych reklam, które będą wyświetlane w czasie rozgrywek. Pod koniec meczu będziemy wiedzieli, czy reklamy odbierane są podobnie, czy też któraś się wyróżnia. Na sam koniec będziemy mogli dzięki temu pokazać najbardziej lubianą reklamę - mówi Tom Thai, wiceprezes Bluefin.
   Jego firma obsługuje ponad 8000 programów w 200 stacjach oraz śledzi media społecznościowe, przede wszystkim Twittera. Śledzi też około 10 milionów osób, które w ciągu ostatnich trzech miesiącach dodały komentarz odnoszący się do programu telewizyjnego. Dzięki temu Bluefin wie, co się ludziom podoba, jak zmieniają się ich gusta, co ich inspiruje.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Ludzie często pozytywnie postrzegają ostatnie chwile jakiegoś zdarzenia, ponieważ zwyczajnie sygnalizują one koniec doświadczenia. Jednym słowem: nieważne jakie są naprawdę, będą wydawać się przyjemniejsze, bo zaraz pozostanie po nich tylko wspomnienie.
   Ed O'Brien, student z University of Michigan, wyjaśnia, że zjawisko to można wykorzystać w praktyce, bo nawet jeśli zdarzenie jest negatywne czy bolesne, będziemy je lepiej wspominać, jeśli zakończy się miłym akcentem.
   O'Brien i Phoebe Ellsworth przeprowadzili eksperyment z 52 ochotnikami, którzy próbowali pralinek w 5 smakach: karmelowych, marcepanowych, śmietankowych oraz z mlecznej i gorzkiej czekolady. Badani oceniali przyjemność czerpaną z jedzenia czekoladek i opisywali smaki, naukowcy wiedzieli więc, w jakiej kolejności konsumowali wybrane wcześniej na chybił trafił przysmaki.
   Później badanych wylosowano do 2 grup i częstowano 5 czekoladkami. W jednej grupie przed podaniem każdej kolejnej pralinki, także ostatniej, mówiono "to następna czekoladka". W drugiej przed podaniem ostatniej wyraźnie to zaakcentowano ("To ostatnia czekoladka"). Okazało się, że dla przedstawicieli 2. grupy jedzenie 5. pralinki było przyjemniejsze. Gdy proszono o wytypowanie ulubionego smaku, często wskazywali właśnie na smak 5. z próbowanych czekoladek, mimo że eksperymentator wyciągał je losowo. Co ciekawe, całe doświadczenie także było wyżej oceniane przez osoby z grupy, która wiedziała, kiedy test smakowy się zakończy.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...